Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Ktorý región nášho kraja sa vám páči najviac?
 
Reklamný prúžok

Vitajte v krajine nespoznanej

Galéria umelcov Spiša - stále expozície

Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi bola založená v roku 1987. Stala sa sprostredkovateľom umenia 19. a 20. storočia a s postupne sa rozširujúcim zbierkovým fondom prezentuje aj tvorbu súčasných mladých umelcov Spiša. Oblasť bola v minulosti križovatkou kultúr a na túto skutočnosť dnes nadväzuje medzinárodná spolupráca. Výsledkom týchto aktivít boli viaceré výstavy a sympózia, ktorých výsledky obohatili zbierkový fond galérie. Stelesnením tejto idey je exteriérová súčasť galerijnej expozície „Záhrada umenia“, ktorú v rámci sochárskych sympózií zaplnili skulptúrami najmä zo spišského travertínu domáci i zahraniční sochári.

 

Nenápadná pamiatka

Neďaleko obce Vinné, nad autocampingom Hôrka čnie kopec Senderov. Pod jeho vrcholom nájdeme možno jednu z najstarších kresťanských pamiatok na našom území.

 

Muž, ktorý čakal na svetlo

napísal Slavomír Szabó

Nikdy nezabudnem na toho muža. Nemôžem. Vlastne neprejde ani deň bez toho, že by som naň nemyslel. Pripomína mi ho najmä lipa, čo rastie rovno pred kostolom. Pod ňou sedel. Tam čakal. Čakal na svetlo a ja som sa ho bál. Rozumejte mi, každý by sa bál. Boli to čudné roky, v ktorých sa hostia nevítali s otvorenou náručou, ale vyháňali kameňmi. Hostia znamenali riziko. Prijímali sa ako predzvesť možnej smrti. Hrozilo, že prinášajú do dediny mor.

 

Tibava

Prvá hodnoverná zmienka o Tibave pochádza z roku 1282. Je to záznam sťažnosti správcov hradu kráľovi Ladislavovi IV. na to, že tibavský majetok im bol násilne zabratý. Kráľ sťažnosť vyriešil k spokojnosti zemanov a hrad im vrátil.
Archeologické nálezy však dosvedčujú, že Tibava určite existovala ako roľnícka osada dávno pred 11. storočím.

 

VÝZVA č. 1/2011 na predkladanie projektov v programe TERRA INCOGNITA

Košický samosprávny kraj vyhlasuje Výzvu č. 1/2011 na predkladanie projektov v rámci programu Terra Incognita.
Poslaním programu Terra Incognita je podpora duchovných a kultúrnych hodnôt a rozvoj domáceho a aktívneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky produktov a služieb na troch tematických cestách - na Železnej, Gotickej a na Vínnej ceste. Na týchto cestách môže návštevník putovať a spoznávať nielen ich základné historické témy, ale aj zažiť atmosféru kultúrnych, športových a iných podujatí, ktoré sa mu tu ponúknu.Program Terra Incognita je súčasťou projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Program sa realizuje na území Košického samosprávneho kraja.

 

Hrušov - kaplnka sv. Anny

Kaplnka sv. Anny nad Hrušovom bola postavená v 14. - 15. storočí ako súčasť kláštora benediktínov, ktorí sa v tejto lokalite venovali aj ovocinárstvu, ale hlavne vinohradníctvu. Výber miesta na výstavbu kaplnky ale aj osídlenia asi ovplyvnila aj blízkosť prameňa vody a výhodná poloha nad údolím. Mnísi tu dorábali víno pre okolité hrady (Turniansky hrad, Krásna Hôrka, Szádvár).

 

Za pokladmi histórie

Skvost medzi historickými cestami, Gotická cesta, patrí k prvým tematickým trasám, ktoré boli zmapované.
Gotická cesta spájala sever a juh Európy, Baltské more so Stredozemným, bohaté náleziská jantáru a prístavy voňajúce exotikou. Okrem obchodnej funkcie však plnila aj rad ďalších. Určite aj zásluhou gotickej cesty sa šírila vzdelanosť vo vnútrozemí Európy, najmä strednej. Výmena tovaru bola sprevádzaná aj výmenou kultúr, tradícií, či bohatými diplomatickými stykmi.

 

Koceľovce

Koceľovce sa vyvinuli v 2. polovici 13. storočia ako banská obec na území, ktoré patrilo Bebekovcom. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1318, obec vtedy niesla názov Guchulpholua.

 

Ako sme žili, žijeme a tvoríme

Rezbárska tvorba Zoltána Oelschlägera

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi pobočka -Národopisné múzeum v Smižanoch  pozýva v priebehu mesiacov júl - september 2011 všetkých milovníkov rezbárskeho umenia na prehliadku výstavy z tvorby Zoltána Oelschlägera, neprofesionálneho výtvarníka zo Spiša, výstavu dopĺňa zaujímavá kolekcia predmetov, ktoré zozbierali členovia Karpatského spolku miestnej skupiny v Spišskej Novej Vsi.

 

Z Dôvodovej správy k dramaturgickému plánu programu Terra Incognita

Program Terra Incognita je programom Košického samosprávneho kraja, ktorý bol koncipovaný ako súčasť programu mesta Košice pod názvom Interface a s ktorým mesto Košice získalo titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Pri príprave súťažnej časti programu Interface bolo dohodnuté, že aktivity v rámci tohto programu realizované na území mesta Košice budú v gescii mesta a aktivity v širšom okolí mesta budú v gescii Košického samosprávneho kraja.

 

Štefan Kubík: Odkaz v dreve

Celoživotné dielo akademického sochára Štefana Kubíka, rodáka zo Spišského Podhradia, predstaví priaznivcom sochárskeho umenia Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi pri príležitosti nedožitého 70. výročia narodenia autora.

 

Letná ponuka Múzea Spiša v SNV

Pracovníci múzea k svojmu výročiu pripravili počas letných mesiacov v roku  2011 rôzne kultúrne podujatia.

 

Slovenské Nové Mesto

Hoci obec Slovenské Nové Mesto existuje oficiálne len od roku 1918, kedy sa po vzniku ČSR odčlenila od maďarského mesta Sátoraljaújhely, história osídlenia oboch brehov rieky Roňavy siaha až do 10. storočia. Vtedy v týchto miestach vznikla usadlosť Sátor-alja, doložená z písomných materiálov už v r. 1067. V 13. storočí v časoch tatárskych nájazdov bola osada zničená, opäť ju však vybudovali znovu a v roku 1261 získala od kráľa Bela IV. mestské výsady.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes2304
mod_vvisit_counterVčera712
mod_vvisit_counterTento týždeň3540
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5352
mod_vvisit_counterTento mesiac21275
mod_vvisit_counterMinulý mesiac20741
mod_vvisit_counterSpolu1625984

Today: 30. Mar 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok