Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Ktorý región nášho kraja sa vám páči najviac?
 
Reklamný prúžok

Vitajte v krajine nespoznanej

Leles - gotický kamenný most

Gotický kamenný most zo 14. storočia kedysi premosťoval rieku Tisu. Dnes táto 70 m dlhá stavba dokladuje, kadiaľ tiekla rieka ešte začiatkom 19. storočia, preklenuje suché koryto. Meno dostal začiatkom 18. storočia, kedy leleský kláštor prevzal rád z Čiech, ktorý sem priniesol kult Sv. Jána Nepomuckého a Sv. Gottharda, ktorého socha stála pri moste do roku 1848.
Most bol rekonštruovaný v roku 1994.

 

Lipovník - románsky kostol

Najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou obce Lipovník je rímskokatolícky románsky kostol sv. Jána Krstiteľa. Jednoloďová stavba s polygonálne zakončeným presbytériom, pristavanou sakristiou a predstavanou vežou.

 

Koceľovce - gotický kostol

Gotický kostol v Koceľovciach bol postavený v prvej polovici 14. st. Na stenách a klenbe presbytéria sa zachovali stredoveké nástenné maľby z poslednej tretiny 14. st., ktoré boli ovplyvnené talianskou maľbou. Ich autorstvo sa pripisuje Majstrovi ochtinského presbytéria.

 

Stratená - neogotický kostol

Kostolík v StratenejV nedeľu 23. augusta 1908 o tretej hodine popoludní zhromaždili sa takmer všetci obyvatelia obce Stratená, aby boli svedkami historickej udalosti. Obecný richtár Martin Rešovský, ktorý bol zvolený v r. 1890 a bol 18. rok richtárom, spolu s duchovným otcom Štefanovským dekanom Almášom poklopali základný kameň stavby rímsko-katolíckeho kostola. Slávnostnú chvíľu svojou účasťou vyšperkoval bulharský panovník, cisár Coburg Ferdinand, ktorý v tom čase strávil časť svojej letnej dovolenky v blízkom rodovom poľovníckom kaštieliku na Pustom Poli.

 

Kráľovský Chlmec

O Kráľovskom Chlmci, meste na juhu Zemplína v okrese Trebišov existuje prvá zmienka v zakladacej listine neďalekej obce Leles. Používa sa tu pomenovanie Helmech, čo je asi jedna z prvých podôb názvu mesta. Osada bola majetkom rádu premonštrátov. V 14. storočí tu už existuje vyspelé sídlo s gotickým kamenným kostolom a právom trhu, čo veľmi napomohlo jeho rozvoju. V polovici 15. storočia je Kráľovský Chlmec zemepanským sídlom, ktoré má svoj erb a pečať.

 

Malá Tŕňa

Ak cestou z Trebišova do Slovenského Nového Mesta odbočíte asi 5 km za Čerhovom doľava, privedie vás táto odbočka do obce s názvom Malá Tŕňa. Je to jedna zo 7 obcí, ktoré patria k slovenskej Tokajskej vínnej oblasti. Že ste vo vinárskej dedine uvidíte ihneď - všade naokolo sa rozprestierajú vinice a dominantu obce tvoria tufové vínne pivnice.
História Malej Tŕne siaha do hlbokej minulosti - pravdepodobne prvá zmienka o obci pochádza už z r. 1067. Zaujímavé je, že o pestovaní viniča v tejto oblasti existujú záznamy už z r. 1248. Darovacou zmluvou od kráľa Bela IV. dostal vinice v tejto oblasti do vlastníctva spišský prepošt.

 

Vlachovo

Keď v roku 2005 získalo Vlachovo titul Dedina roka, akoby sa tým zavŕšilo dlhé obdobie usilovného opravovania, rekonštrukcií, ale aj budovania obce.
Vlachovo nepatrí k najstarším osídleným miestam v našom kraji, veď prvá písomná zmienka pochádza až z r. 1427. Jeho založenie majú na svedomí baníci, ktorí pri hľadaní ložísk rudy postupovali proti prúdu Slanej. Boli to vlastne nemeckí kolonizátori, ktorí na základe valašského práva mohli v tomto kraji hľadať a ťažiť, ale aj zakladať sídla či opravovať a znovuoživovať opustené osady. Takto nejako vzniklo aj Vlachovo pravdepodobne už koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia.

 

Krompachy

Prvýkrát sa objavuje zmienka o Krompachoch na listine kráľa Bela IV. z roku 1282. Vtedy patrili Spišskému hradu. Už v 14. storočí sa dozvedáme o obchode s meďou. V r. 1602 získavajú Krompachy pozíciu slobodného kráľovského mesta, čo svedčí o ich významnom postavení. V poslednej tretine 17. storočia po kuruckom povstaní sa pánmi Krompách stávajú Csákyovci. Ich vláda nad mestom trvá až do r. 1849, kedy sa A. V. Csáky vzdal všetkých nárokov voči mestu.

 

Stratená

V juhozápadnej časti Slovenského raja, takmer na hranici Košického a Banskobystrického kraja, v úzkej doline Hnilca leží obec Stratená, obľúbený cieľ milovníkov turistiky a neporušenej prírody. Hoci dejiny tejto obce nie sú veľmi dlhé - vznikla pravdeopodobne až v 18. st. - predsa len sú zaujímavé. Súvisia predovšetkým s ťažbou a spracovaním  medi, niklu a kobaltu.

 

Kluknava

Obec Kluknava leží bokom od hlavnej cesty v okrese Gelnica, približne v strede medzi Margecanmi a Krompachmi. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Hornád, vďaka ktorej má obec aj meno.
Najstaršia zmienka o Kluknave pochádza z r. 1304.

 

Hrhov - kostol sv. Jána Krstiteľa

Dominantou obce Hrhov je rímsko-katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa. Písomný záznam o kostole pochádza z roku 1332. Je teda pravdepodobné, že bol postavený ešte v románskom slohu, hoci jeho dnešná podoba poukazuje najmä na výrazné klasicistické prvky z poslednej veľkej prestavby kostola v r. 1823, ktoré potlačili predchádzajúce gotické línie. Najnovšia časť kostola je veža, ktorá bola pristavaná až v r. 1846.

 

Budkovce

Na juhu Zemplína, pri brehu Laborca leží obec Budkovce. Hoci najstaršia zmienka o obci pochádza z roku 1314 archeologický výskum potvrdil, že v tejto lokalite existovalo osídlenie už v mladšej dobe kamennej.
V 14. storočí vlastníci obce, rod Buttkayovcov tu údajne postavil hrad, ktorý bol však zničený v časoch bratríckeho ťaženia Slovenskom v 15. storočí. Šľachta potom bývala v kúrii a od roku 1617 v neskororenesančnom kaštieli.

 

Jablonov nad Turňou - Granárium

Sýpka s vínnou pivnicou sa nachádza na západnom okraji obce Jablonov nad Turňou pod štátnou cestou vedúcou z Rožňavy do Košíc. Je to murovaná kamenná stavba, založená na kamenných, pásových základoch, osadená kolmo na vrstevnice svahovitého terénu, s dlhšou stranou orientovanou v smere sever - juh, čiastočne zapustená pod terén.
Dňa 6. 8. 2008 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes2370
mod_vvisit_counterVčera712
mod_vvisit_counterTento týždeň3606
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5352
mod_vvisit_counterTento mesiac21341
mod_vvisit_counterMinulý mesiac20741
mod_vvisit_counterSpolu1626050

Today: 30. Mar 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok