Najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou obce Lipovník je rímskokatolícky románsky kostol sv. Jána Krstiteľa. Jednoloďová stavba s polygonálne zakončeným presbytériom, pristavanou sakristiou a predstavanou vežou.
Gotický kostol v Koceľovciach bol postavený v prvej polovici 14. st. Na stenách a klenbe presbytéria sa zachovali stredoveké nástenné maľby z poslednej tretiny 14. st., ktoré boli ovplyvnené talianskou maľbou. Ich autorstvo sa pripisuje Majstrovi ochtinského presbytéria.
V nedeľu 23. augusta 1908 o tretej hodine popoludní zhromaždili sa takmer všetci obyvatelia obce Stratená, aby boli svedkami historickej udalosti. Obecný richtár Martin Rešovský, ktorý bol zvolený v r. 1890 a bol 18. rok richtárom, spolu s duchovným otcom Štefanovským dekanom Almášom poklopali základný kameň stavby rímsko-katolíckeho kostola. Slávnostnú chvíľu svojou účasťou vyšperkoval bulharský panovník, cisár Coburg Ferdinand, ktorý v tom čase strávil časť svojej letnej dovolenky v blízkom rodovom poľovníckom kaštieliku na Pustom Poli.
O Kráľovskom Chlmci, meste na juhu Zemplína v okrese Trebišov existuje prvá zmienka v zakladacej listine neďalekej obce Leles. Používa sa tu pomenovanie Helmech, čo je asi jedna z prvých podôb názvu mesta. Osada bola majetkom rádu premonštrátov. V 14. storočí tu už existuje vyspelé sídlo s gotickým kamenným kostolom a právom trhu, čo veľmi napomohlo jeho rozvoju. V polovici 15. storočia je Kráľovský Chlmec zemepanským sídlom, ktoré má svoj erb a pečať.
Ak cestou z Trebišova do Slovenského Nového Mesta odbočíte asi 5 km za Čerhovom doľava, privedie vás táto odbočka do obce s názvom Malá Tŕňa. Je to jedna zo 7 obcí, ktoré patria k slovenskej Tokajskej vínnej oblasti. Že ste vo vinárskej dedine uvidíte ihneď - všade naokolo sa rozprestierajú vinice a dominantu obce tvoria tufové vínne pivnice. História Malej Tŕne siaha do hlbokej minulosti - pravdepodobne prvá zmienka o obci pochádza už z r. 1067. Zaujímavé je, že o pestovaní viniča v tejto oblasti existujú záznamy už z r. 1248. Darovacou zmluvou od kráľa Bela IV. dostal vinice v tejto oblasti do vlastníctva spišský prepošt.
Keď v roku 2005 získalo Vlachovo titul Dedina roka, akoby sa tým zavŕšilo dlhé obdobie usilovného opravovania, rekonštrukcií, ale aj budovania obce. Vlachovo nepatrí k najstarším osídleným miestam v našom kraji, veď prvá písomná zmienka pochádza až z r. 1427. Jeho založenie majú na svedomí baníci, ktorí pri hľadaní ložísk rudy postupovali proti prúdu Slanej. Boli to vlastne nemeckí kolonizátori, ktorí na základe valašského práva mohli v tomto kraji hľadať a ťažiť, ale aj zakladať sídla či opravovať a znovuoživovať opustené osady. Takto nejako vzniklo aj Vlachovo pravdepodobne už koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia.
Prvýkrát sa objavuje zmienka o Krompachoch na listine kráľa Bela IV. z roku 1282. Vtedy patrili Spišskému hradu. Už v 14. storočí sa dozvedáme o obchode s meďou. V r. 1602 získavajú Krompachy pozíciu slobodného kráľovského mesta, čo svedčí o ich významnom postavení. V poslednej tretine 17. storočia po kuruckom povstaní sa pánmi Krompách stávajú Csákyovci. Ich vláda nad mestom trvá až do r. 1849, kedy sa A. V. Csáky vzdal všetkých nárokov voči mestu.
V juhozápadnej časti Slovenského raja, takmer na hranici Košického a Banskobystrického kraja, v úzkej doline Hnilca leží obec Stratená, obľúbený cieľ milovníkov turistiky a neporušenej prírody. Hoci dejiny tejto obce nie sú veľmi dlhé - vznikla pravdeopodobne až v 18. st. - predsa len sú zaujímavé. Súvisia predovšetkým s ťažbou a spracovaním medi, niklu a kobaltu.
Obec Kluknava leží bokom od hlavnej cesty v okrese Gelnica, približne v strede medzi Margecanmi a Krompachmi. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Hornád, vďaka ktorej má obec aj meno. Najstaršia zmienka o Kluknave pochádza z r. 1304.
Dominantou obce Hrhov je rímsko-katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa. Písomný záznam o kostole pochádza z roku 1332. Je teda pravdepodobné, že bol postavený ešte v románskom slohu, hoci jeho dnešná podoba poukazuje najmä na výrazné klasicistické prvky z poslednej veľkej prestavby kostola v r. 1823, ktoré potlačili predchádzajúce gotické línie. Najnovšia časť kostola je veža, ktorá bola pristavaná až v r. 1846.
Na juhu Zemplína, pri brehu Laborca leží obec Budkovce. Hoci najstaršia zmienka o obci pochádza z roku 1314 archeologický výskum potvrdil, že v tejto lokalite existovalo osídlenie už v mladšej dobe kamennej. V 14. storočí vlastníci obce, rod Buttkayovcov tu údajne postavil hrad, ktorý bol však zničený v časoch bratríckeho ťaženia Slovenskom v 15. storočí. Šľachta potom bývala v kúrii a od roku 1617 v neskororenesančnom kaštieli.
Sýpka s vínnou pivnicou sa nachádza na západnom okraji obce Jablonov nad Turňou pod štátnou cestou vedúcou z Rožňavy do Košíc. Je to murovaná kamenná stavba, založená na kamenných, pásových základoch, osadená kolmo na vrstevnice svahovitého terénu, s dlhšou stranou orientovanou v smere sever - juh, čiastočne zapustená pod terén. Dňa 6. 8. 2008 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
|