Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Ktorý región nášho kraja sa vám páči najviac?
 
Reklamný prúžok

Vitajte v krajine nespoznanej

Jablonov nad Turňou

V údolí Slovenského krasu, pod sedlom Soroška leží obec Jablonov nad Turňou, zo starých záznamov známa ako Almá či Szádalmás. Už v r. 1332 sa spomína ako obec, ktorá má faru, čiže jej história siaha určite ďaleko pred tento záznam.

 

Slavošovce - rodný dom Pavla Dobšinského

Neďaleko od evanjelického kostola a fary, priamo uprostred obce stojí rodný dom Pavla Dobšinského. Narodil sa tu v roku 1828, aby preslávil nielen seba, ale predovšetkým slovenskú ľudovú slovesnosť. Pavol Emanuel Dobšinský bol etnograf, pedagóg a kazateľ známy po celom Gemeri.

 

Medzev - Hámor Zlatná dolina

Národnú kultúrnu pamiatku Medzev - Hámor v Zlatnej doline objavíte pri ceste z Medzeva do Štósu, keď zabočíte do Zlatej doliny a necháte sa viesť cestou pri potoku.

 

Ruská - rímskokatolícky kostol

Kostol sa nachádza v centre obce Ruská, ktorá bola založená v 13. storočí. Rímskokatolický kostol je miestom posledného odpočinku slávného rodáka, Istvána Dobóa a jeho rodiny. Šesť hrobov zo 16. st., v ktorých sa nachadzajú pozostatky šľachticov rodu Dobóovcov, sa nachádzajú priamo pred oltárom v hĺbe 3 metre.

 

Bara - románsky kostol

Národná kultúrna pamiatka kostol v Malej Bari bol vybudovaný pravdepodobne už v prvej polovici 13. storočia v románskom slohu na terénnej vyvýšenine na okraji obce. Dodnes možno stopy románskej architektúry nájsť v murive presbytéria, okienkach vo svätiny, vlyse na apside kostola, ale tiež v pôdoryse celej stavby. Kostol bol prvýkrát výrazne rozšírený a zmenený v 14. storočí v gotickom štýle, keď bola pôvodná románska stavba rozšírená o gotickú loď. V druhej polovici 15. storočia nasledovala ďalšia prestavba, resp. dostavba - ku kostolu bola pristavaná masívna hranatá veža, ktorá pravdepodobne slúžila nielen ako zvonica, ale aj ako pozorovateľňa a strielňa.

 

Bara

Na vínnej ceste, v Potisskej nížine medzi Boršou a Černochovom leží pod kopcom Pilíš obec Bara. Zmienky o obci pochádzajú už z roku 1296, je preto zrejmé, že vznikla pred týmto letopočtom. O jej starobylosti svedčia aj základy a časti múrov s architektonickými detailami románskeho slohu dnešného kostola reformovanej cirkvi, ktoré sú datované na začiatok 13. storočia.

 

Orechová

Do Orechovej sa dostanete, ak budete zo Sobraniec pokračovať ďalej na ukrajinskú hranicu. Obec Orechová leží asi 6 km od okresného mesta v Sobranskej vinohradnickej oblasti na južných svahoch vihorlatskych vrchov, spájajúcich Karpaty s Východoslovenskou nížinou.

 

Čerhov

Najstaršia zmienka o poľnohospodársko - vinohradníckej obci Čerhov pochádza už z roku 1067, keď ju nachádzame na zozname obcí v majetku opátstva (podľa Zemplén vármegye köszégei). Podľa iných zdrojov sa obec prvýkrát spomína v roku 1329, keď sa potvrdzuje, že obec je majetkom šľachtickej rodiny z Tolcsvy.
Bez ohľadu na tieto rozdielne údaje, je z archeologických nálezov zrejmé, že táto oblasť bola obývaná už v mladšej dobe kamennej. Určite na to mala vplyv poloha a úrodnosť pôdy.

 

Čertova skala

napísal Slavomír Szabó

Som diabol. Ako sa cítite? Príjemne, pohodlne? Alebo tomu tak bolo aspoň doposiaľ, kým som vás oslovil? Nie, nemusíte sa ľakať. Neublížim vám. Ani po vás nič nechcem. Možno neskôr. Zatiaľ len túžim byť vypočutý, a potom vám azda vyrozprávam príbeh. Som takmer dokonalý ako všetci anjeli, lebo aj my diabli sme kedysi boli anjelmi, než nás ten vami obdivovaný vládca sveta zvrhol z miesta, ktoré vy nazývate nebesá. Vládca sveta? No, nechajme to tak. Musím predsa hovoriť vašou rečou, aby ste mi rozumeli. Ale ak by bol naozaj všemocným pánom a my, padlí anjeli, jeho nepriatelia, nezničil by nás už dávno? Áno, máme tu svoje miesto. A prosím, nedušujte sa, že ma nechcete počúvať. Že tomu bráni vaše presvedčenie. Kam siahajú jeho hranice? Veď ich môžem ľahko rozbiť, zničiť.

 

 

Jasov

Bohatá história obce Jasov je spojená nielen s kláštorom premonštrátov, ale aj s Jasovskou jaskyňou, v ktorej boli objavené stopy po obývaní ďaleko za prvou zmienkou o existencii obce.
Najstaršia zmienka o obci pochádza z roku 1234. Hovorí sa v nej o kláštore a obci, ktoré patrili k majetku hradu Turňa.

 

Tma a chlieb

Napísal Slavomír Szabó

Milujem tmu. Možno si pľasnete po čele a vzdychnete, že som isto len chudák, ktorý chodí po zemi so zažmúrenými očami. Ale ja viem, že svet je plný krás. Ani mne neušlo, aký je úžasný pohľad na lesy a polia z vysokého kopca. Tiež na vodopád, ktorého prúd sa triešti o skaly alebo na východ či západ slnka. Akú radosť urobí očiam bežiace stádo sŕn, prvé kvety, ktoré sa derú spod topiaceho sa snehu, a to som ešte nespomenul, akou nehou napĺňa muža, keď pozerá na ženu, ako si prikladá k prsiam a kojí ich dieťa. Potomka, pokračovateľa rodu, ktorému stojí za to pohliadnuť do očí a precítiť, ako z nich sála láska a nevinnosť. Lebo také sú na počiatku všetky deti. Aspoň do chvíle, kým príde ich čas a začnú sa učiť narábať mečom.

 

Slanec

História Slanca je spojená s históriou rovnomenného hradu. Zmienky o obci pochádzajú už z roku 1270 a o hrade z roku 1281. Zakladatelia obce boli poľnohospodári, ktorí sa okrem hlavnej činnosti venovali aj ťažbe a spracovaniu dreva.

 

Moldava nad Bodvou

Dejiny Moldavy nad Bodvou boli vždy ovplyvňované prírodnými podmienkami krajiny, v ktorej bola založena. Zďaleka však nielen v pozitívnom zmysle. Hoci lokalita mala všetky predpoklady na rozvoj poľnohospodárstva, remesiel aj obchodu, práve poloha Moldavy často znamenala ohrozenie. Úrodná náruč lákala nielen osadníkov, ale aj dobyvateľov.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes2362
mod_vvisit_counterVčera712
mod_vvisit_counterTento týždeň3598
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5352
mod_vvisit_counterTento mesiac21333
mod_vvisit_counterMinulý mesiac20741
mod_vvisit_counterSpolu1626042

Today: 30. Mar 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok