Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Ktorý región nášho kraja sa vám páči najviac?
 
Reklamný prúžok

Vitajte v krajine nespoznanej

Pol milióna eur sa rozdelí medzi 39 projektov

Pol milióna eur z výzvy na rozvoj drobnej infraštruktúry v programe Košického samosprávneho kraja Terra Incognita – Krajina nespoznaná je rozdelených. Z ojedinelého dotačného programu z verejných prostriedkov bude podporených 39 projektov, ktoré sa budú realizovať v mestách a obciach Abova (13 projektov), Gemera (11 projektov), Zemplína (11 projektov) a Spiša (4 projekty).

 

Terra Incognita na Dňoch mesta Košice

Na tradičných Dňoch mesta Košice sa v piatok 4. mája na Dolnej Bráne predstavilo Kultúrne centrum KSK s programom KSK Terra Incognita. V stánku Terra Incognita mohli súťažiť všetky vekové kategórie.

 

Kto vyhral Dargovskú ružu?

Kultúrne centrum Abova v Bidovciach a obec Svinica usporiadali v nedeľu 22. apríla 2012 v Kultúrnom dome vo Svinici XXXXII. ročník prehliadky v speve ľudových piesní okresu Košice – okolie DARGOVSKÁ RUŽA. Tohtoročná prehliadka mala súťažný charakter. Zúčastnilo sa jej 252 účinkujúcich. Spevákov sólistov a speváčky sólistky na súťaži sprevádzala ľudová hudba Borievka.

 

U Havranky hrat budú ...

V piatok 13. apríla 2012 sa v radnici v Rožňave uskutočnila okresná súťažná prehliadka detského hudobného folklóru s názvom „U Havranky hrat budú...“. Organizátormi tejto súťaže boli Gemerské osvetové stredisko, Mesto Rožňava a Dom Matice slovenskej v Rožňave.
Podujatie otvorili milovníci hudobného folklóru a to ľudová muzika Ondreja Hlaváča, ktorá práve piesňou U Havranky hrat budú správne naladila piatkové dopoludnie. Súťažiacim a publiku sa povzbudzujúcimi slovami prihovorila riaditeľka GOS Mgr. Helena Novotná a moderátor Mgr. Peter Gallo.
Súťažilo sa v štyroch kategóriách - sólisti speváci a duá, sólisti inštrumentalisti, ľudové hudby a spevácke skupiny. Súťaže sa zúčastnilo 85 detí z okresu Rožňava. Výkony súťažiacich hodnotila odborná porota v zložení: Helena Pál Balážová z Rožňavy, Bc. Jaroslava Lajgútová z Rimavskej Soboty, Ing. Ondrej Hlaváč z Rožňavy a Mgr. Helena Novotná riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

 

Aká bola prehliadka videotvorby mladých?

Kultúrne centrum KSK v spolupráci so Súkromnou strednou umeleckou školou filmovou usporiadali aj tento rok prehliadku videotvorby mladých, do ktorej sa s 38 filmami zapojilo 28 autorov a 4 filmové kolektívy z Košíc a Košíc-okolia. V sobotu 31. marca sa v priestoroch filmovej školy premietali prevažne autorské filmy detí a mládeže.

 

Amatérski filmári v Rožňave

Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave v spolupráci s filmovým klubom Gemerfilm usporiadalo tento rok už 16. ročník krajskej súťažnej prehliadky amatérskej filmovej tvorby CINEAMA 2012. Súťaž sa uskutočnila v sobotu 14. apríla 2012 v Galérii GOS.

 

Košický literárny klub

V utorok 27. marca 2012 oficiálne začal svoju činnosť literárny klub pri Verejnej knižnici Jána Bocatia. Na prvom, formálnom stretnutí sa zišlo približne pätnásť autorov, ktorí prejavili záujem stať sa jeho členmi.

 

O Spišskom Jeruzaleme ešte raz (4. časť)

V predchádzajúcich týždňoch sme vám priniesli rozsiahly rozhovor s doc. Chalupeckým, v ktorom sa venujeme doteraz málo preskúmanej a v povedomí verejnosti takmer neznámej pamiatke mimoriadneho významu - Spišskému Jeruzalemu. (Doteraz uverejnené časti rozhovoru nájdete tu.)
Dnes uverejňujeme tretiu, záverečnú časť rozhovoru.

 

Už aj Košice majú svoj literárny klub

V utorok 27. 3. 2012 o 16:00 sa v čitárni Verejnej knižnice Jána Bocatia (Hviezdoslavova 5) uskutoční oficiálne zahájenie činnosti Košického literárneho klubu.
Verejná knižnica Jána Bocatia naplánovala založenie literárneho klubu v rámci celoslovenského podujatia s názvom Týždeň slovenských knižníc. „Naším cieľom je vytvoriť priestor pre aktívnu podporu mladých začínajúcich autorov z Košíc a okolia,“ prezradila hlavný dôvod zrealizovania myšlienky literárneho klubu pri Verejnej knižnici Jána Bocatia jej riaditeľka PhDr. Klára Kernerová.

 

Spišský Jeruzalem pod drobnohľadom (3. časť)

Pokračujeme v dialógoch s doc. Ivanom Chalupeckým, v ktorých sme sa zamerali na odkrývanie mystéria územia na pomedzí Košického a Prešovského samosprávneho kraja.
Prvá časť rozhovoru.

6. Portrét profesora Jozefa Špirka
Za tento panteón, ale aj za mnohé ďalšie štúdie o dejinách Spišskej diecézy, o kultúre, pamiatkach a duchovnom, lež i o umelecko-estetickom živote Spiša vďačíme profesorovi Jozefovi Špirkovi. Profil tejto osobnosti ste autorsky spracovali pre rozsiahly lexikón slovenských katolíckych kňazských osobností; profesora Špirka charakterizujete ako jedného z najserióznejších a najerudovanejších slovenských historikov. Patrilo by sa snáď načrtnúť pôsobenie profesora Špirka i jeho súpútnikov generácie 20. storočia v Spišskej Kapitule aj na Spiši...
Profesor Jozefa Špirko už vo svojej dobe dokázal dejiny popularizovať pútavým štýlom bez toho, aby zľavil z prísnosti vedeckých kritérií a z etického princípu: sapiens nihil affirmat, quod non probet – múdry netvrdí nič, čo by nevedel dokázať.
Súborné dielo J. Špirka najexaktnejšie potvrdzuje najvyšší mravný princíp – conditio sine qua non – nevyhnutnú podmienku kresťanskej historiografie: bez hlbokej pokory a neochvejnej viery nemožno cirkevné dejiny pochopiť, tobôž interpretačne dotvárať.

 

Tvorivý dom na vidieku

TVORIVÝ DOM na vidieku sa nachádza na okraji národného parku Slovenský kras v údolí rieky Bodvy. Realizujú sa v ňom tvorivé stretnutia, umelecké, remeselné i ekologické aktivity, výstavy a oddychové i vzdelávacie pobyty. Prostredie, zbierky a aktivity sú zamerané na rozšírenie výuky, nové zážitky a rozvoj tvorivosti pre žiakov, študentov, ale aj dospelých návštevníkov.

 

O jeden skvost menej

Surfujem si tak po internete a aby som nebol mimo obraz, mrkol som aj na naše spravodajské servre. Čakal ma šok. Hrad Krásna Hôrka vyhorel.

 

Dialógy s doc. Chalupeckým (2. časť)

Pred týždňom sme vám predstavili doc. Ivana Chalupeckého, s ktorým sme sa rozprávali o histórii nášho kraja, ale predovšetkým sme skloňovali tému Spišský Jeruzalem. Prinášame vám dnes prvú časť rozsiahleho rozhovoru.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes23
mod_vvisit_counterVčera395
mod_vvisit_counterTento týždeň1035
mod_vvisit_counterMinulý týždeň4535
mod_vvisit_counterTento mesiac418
mod_vvisit_counterMinulý mesiac15415
mod_vvisit_counterSpolu1584386

Today: 02. Feb 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok