Teodor Jozef Mousson - Výber z tvorby

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove a Zemplínske múzeum v Michalovciach, kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja slávnostne sprístupnili dňa 6. 6. 2013 výstavu výtvarných diel známeho umeleckého velikána zo Zemplína Teodora Jozefa Moussona s názvom Výber z tvorby, v priestoroch Galérie trebišovského kaštieľa.

Teodor Jozef Mousson sa narodil 15. decembra 1887 v Högyészy v Maďarsku, zomrel 6. novembra 1946 v Trenčíne. Jozef Teodor Mousson, maliar a umelec, spojil 33 rokov svojho života s Michalovcami. Dokonca získal prívlastok „maliar zemplínskeho slnka a ľudu". Roku 1910 dostal štipendium od spolku výtvarných umelcov Muvésház, následne v roku 1911 absolvoval krátky pobyt v umeleckej kolónii v Nagybányi. Od roku 1911 žil trvalo v Michalovciach. Do roku 1919 pôsobil ako učiteľ, v rokoch 1919-1930 ako výtvarník v slobodnom povolaní.

Obdivovateľom jeho tvorby bol aj sám gróf Sztáray. Svoju tvorbu často konzultoval s už celoeurópsky uznávanou maliarkou Annou Lesznaiovou- rodáčkou z blízkeho Nižného Hrušova, s ktorou v tamojšom hrušovskom kaštieli vytvára viacero kvalitných prác pod vplyvom jej francúzskeho surrealizmu. Talentovaný výtvarník bol členom Kunstvereinu a Jednoty výtvarných umelcov Slovenska. Napriek tomu, že jeho tvorba prešla určitými fázami, Mousson sa sústredil predovšetkým na efektné rozprávačstvo obrazov mestských trhov, zvykoslovných scén i pracovných žánrových motívov. Jeho paleta je prestúpená žiarivými pigmentmi. Farbu nanášal na plátno rýchlymi ťahmi štetca. Postupom času vytvoril autorsky príznačnú kompozíciu s centrálne umiestnenou skupinou krojovaných ženských postáv v pohľade od chrbta. Moussonova maľba vrcholí až v závere 20-tych a v polovici 30-tych rokov, čerpajúca z bohatstva zemplínskeho folklóru. Teodor Jozef Mousson bol už počas života jednoduchými ľuďmi označovaný za vďačného, sťa by básnickým prívlastkom „náš maliar Zemplína“, citlivého intelektuála, skvelého maliara.

V roku 1942 ochrnul na celej ľavej strane tela na základe krvácania do mozgu. Kvôli priblíženiu sa vojnového frontu, zhoršením Moussonovho psychického stavu sa celá rodina sťahuje do Bratislavy (1944) a následne k synovi do Trenčína, kde Teodor Jozef Mousson zomiera.

Srdečne pozývame všetkých návštevníkov načerpať hodnotné umelecké cítenie z tejto jedinečnej výstavy uznávaného „maliara zemplínskeho slnka a ľudu“. Výstava potrvá do 1. septembra 2013.

 

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes639
mod_vvisit_counterVčera1856
mod_vvisit_counterTento týždeň5069
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac20896
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409395

Today: 25. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok