Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Markušovce

Obec leží 7 km od Spišskej Novej vsi, v Hornádskej kotline. Prvé doložené správy o obci pochádzajú z r. 1289, staršie - nepriame zmienky o obci Markušovce pochádzajú zo začiatku 12. storočia, kedy sa dedina spomína ako hraničná osada a strážna obec. Markušovce boli v trvalej majetkovej držbe jednej z najznámejších východoslovenských feudálnych rodín - Mariássyovcov a patrili jej až do zrušenia poddanstva.

Neskororománsky kostol z konca 13. storočia bol viackrát prestavovaný, ale zachovali sa na ňom viditeľné architektonické prvky jednotlivých prestavieb.Na prelome 15. a 16. storočia majiteľ panstva zrekonštruoval a posilnil existujúci stredoveký hrad. Počas bojov o uhorský trón medzi Jánom Zápoľským a Ferdinandom Habsburským sa Mariássyovci pridali na stranu Zápoľského. Po jeho porážke Habshurgovci majetok Mariássyovcov skonfiškovali a Levočania Markušovský hrad podpálili a zničili.

V druhej tretine 16. storočia však panstvo už opäť patrilo slávnemu rodu. Pavol dal hrad obnoviť v renesančom slohu a zhruba v tejto podobe hrad poznáme aj dnes. Zaujímavosťou je, že už v r. 1567 tu bola zriadená zemianska škola, na ktorej vyučoval výkvet vtedajších vzdelancov.
Okrem spomínaných dominánt je v obci 10 kaštieľov v rôznej podobe. Najzachovalejší je opevnený renesačný kaštieľ, sídlo múzea nábytku a v jeho parku letohrádok Dardanely, v ktorom je umiestnená expozícia starých hudobných nástrojov.

Pamätihodnosti Markušoviec

a_dardanely_sla
bwd  Set 1/6  fwd
a_dardanely_sla
a_katie_zboku_vyretuovani_udia
b_organ

príbehy zo starých čias:

Markušovská biela pani

Miškova tureň

Oficiálne stránky obce

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes164
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1639
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23567
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438381

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok