Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Borša - renesančný kaštieľ F. Rákocziho II.

Hradný renesančný kaštieľ s parkom na južnom okraji obce Borša, z polovice 16. storočia, postavený na starších základoch pôvodného vodného hradu, podstatne upravený v rokoch 1939 – 1943, pôdorys v tvare písmena L, resp. s prihliadnutím k prístavbe novších hospodárskych častí, v tvare nepravidelného písmena U s nárožnou štvorcovou hranolovou baštou.

27. marca 1676 sa v tomto kaštieli narodil František Rákoczi II. – vodca posledného protihabsburského stavovského povstania. Hrad bol v držbe viacerých rodov (Perínovci, Polónyovci, Lórantffyovci, Rákocziovci). V areáli sa nachádza jeho bronzová busta. V kaštieli dnes pôsobí etnografická expozícia s pamätnými izbami Rákocziho.
Interiér: Zväčša rovné stropy a renesančné klenby. Stála expozícia pripomínajúca a prezentujúca osobnosť Františka Rákocziho II., vodcu protihabsburgského povstania, narodeného v tomto kaštieli.
Exteriér: Kaštieľ má dnes pôdorys v tvare písmena L, resp. s prihliadnutím k prístavbe novších hospodárskych častí, v tvare nepravidelného písmena U. Na styku dvoch pôvodných krídel je nárožná štvorcová hranolová bašta, ktorá by mohla byť pozostatkom veže.

borsa_kastiel_1
borsa_kastiel_2
borsa_kastiel_3
borsa_kastiel_4
borsa_kastiel_5
borsa_kastiel_6
1/6 
start stop bwd fwd

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes60
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1535
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23463
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438277

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok