Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Slavošovský tunel

Výstavbu železničnej trate do Slavošoviec si vyžiadala rozvíjajúca sa papierenská výroba a konci 19. storočia. Okrem odbytu výrobkov bolo pre Slavošovce životne dôležité získať dopravné spojenie pre prísun surovín, potrebných pri výrobe papiera. Železničná trať do Slavošoviec sa začala stavať v roku 1893 a otvorená bola v roku 1894.
Spojenie Slavošovce - Plešivec fungovalo bez problémov až do Videnskej arbitráže a do odtrhnutia južných území a ich pričlenenia k Maďarsku. Slavošovce stratili priamy kontakt so svetom po železnici.
Vedenie Slavošovských papierní, podporované ministerstvom dopravy Slovenskej republiky pripravilo a presadilo zámer vybudovať nové železničné spojenie Slavošoviec na Revúcu. Ambiciózny projekt počítal v prvej fáze s vybudovaním železničného tunela zo Slavošoviec do Korpáša (dnes časť Magnezitoviec) a odtiaľ pripojenie na existujúcu trať.

So stavbou tunela sa začalo v roku 1941. Pri jeho budovaní boli nasadení robotníci z rôznych kútov Slovenska, čo bolo vzhľadom na ekonomickú situáciu vojnového štátu pre nich výhodné. V Slavošovciach vznikla drevená robotnícka kolónia, ktorá prežila až do konca 50. rokov, kedy ju po požiari začali prebudovávať na moderné sídlisko.
Výstavba tunela bola ukončená v apríli 1944. V reálnej prevádzke však tento tunel nebol nikdy použitý, pretože v roku 1944 sa výrazne zmenila situácia na frontoch a po ukončení 2. svetovej vojny už nebol prakticky dôvod na spustenie prevádzky zamýšľanej trate, pretože násilne odtrhnuté územia boli Československu vrátené.
Technická pamiatka Slavošovský tunel aj dnes zaujme kvalitou spracovania. napriek tomu, že je to prakticky nepoužívaná stavba, je stále vo veľmi dobrom technickom stave a v nepravidelných intervaloch sa skupiny nadšencov snažia o jej sprístupnenie a využitie pre cestovný ruch. Miestni využívjú tunel dodnes ako skratku do Korpáša a preto všetky pokusy o uzavretie tunela skončili neúspechom.
Návšteva tunela je tak trochu adrenalínovou zábavou. Samotný vstup je nenápadný, privítanie v tuneli závisí od ročného obdobia a aj od toho, či je sucho alebo daždivo. V priaznivých podmienkach je možné tunel prejsť takmer po celej trase suchou nohou, v období dažďov romanticky pôsobí možnosť preplaviť sa tunelom ako podzemnou riečkou. V každom prípade však návšteva tunela vyžaduje kvalitnú výstroj a spoľahlivé svietidlo.
Odporúčame vám navštíviť stránky, ktoré zachytávajú stav a atmosféru Slavošovského tunela:

Máte aj vy nejaké skúsenosti s návštevou Slavošovského tunela? Alebo dobrý nápad, ako túto pamiatku zachrániť a oživiť? Napíšte svoj názor!

 

Komentárov  

 
0 #4 tunelJozef Hubay 2013-02-16 18:03
Viac ako pred 40 rokmi sme cez tunel ako deti chodili do kopráša. Som rád, že sa táto pamiatka zachovala.
Citovať
 
 
0 #3 stav tunela?j.z. 2012-07-08 07:35
Citovanie Lukas:
Chcel by som sa spytat na to, v akom stave je tunel...

j

dobrý deň,
článok som robil už hodne dávno a odvtedy som pri tuneli nebol. a pravdupovediac, ani vtedy ma to veľmi nelákalo vstupovať doň, hoci domáci tvrdia, že to ide bez problémov a dá sa aj prejsť.
čiže aktuálny stav nepoznám - vďaka za tip, pôjdem si to overiť - bližšie informácie vám možno poskytnú na obecnom úrade v Slavošovciach - kontakty nájdete tu: http://www.slavosovce.sk/kontakt/.
ak sa pre výlet rozhodnete a budete mať z neho zaujímavý zážitok, ozvite sa!
držím vám palce, aby vaše objavovanie krás nášho kraja bolo príjemné a zábavné!
Citovať
 
 
0 #2 Priechodnost tunelaLukas 2012-07-04 13:26
Chcel by som sa spytat na to, v akom stave je tunel, da sa cez neho v lete prejst bicyklom? Je vnutri schodny rovny povrch? A je aky je don vstup?
Na internete su rozne obrazky, ale zvacsa nejasne a stare. Za odpoved by som bol velmi vdacny.
Citovať
 
 
0 #1 Krása aj v zimemilan 2012-02-25 16:27
Milé kolegyne, kolegovia každej vekovej kategórie !
Jedná sa skutočne o skvost na Slovensku a vrele odporúčam jeho prechod či už zo Slavošoviec alebo z Magnezitoviec.
V takej zime, ako v tomto roku, je vchod zo slavošovskej strany chránený bariérou ľadu. Ale tunel je krásny bv každom ročnom období. Prečo - veď je tam tma !
Lebo vás vždy zavedie do prekrásnej slovenskej prírody, či už na strane Slavošoviec alebo Magnezitoviec. Koprášsky viadukt, hneď za tunelmi ( ešte jeden kratší v obci Kopráš - Magnezitovce) je skvostom práce našich predkov. Nezabudnime na tento skvost !!!
Citovať
 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihlásenie



mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes79
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1554
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23482
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438296

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok