Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Medzev - Hámor Zlatná dolina

Národnú kultúrnu pamiatku Medzev - Hámor v Zlatnej doline objavíte pri ceste z Medzeva do Štósu, keď zabočíte do Zlatej doliny a necháte sa viesť cestou pri potoku.

Kováčske hámre v Medzeve predstavujú typ jednokladivového dvojohniskového hámra, s dvoma vodnými kolesami s horným tzv. zadným dopadom vody. Väčšie koleso poháňa, resp. dvíha chvostové kladivo (Schwanzhammer), menšie otáča brúsny kameň. Budovy hámrov sa stavali v údoliach na prítokoch rieky Bodvy podľa jednotného princípu. Umelým kanálom sa voda privádzala do vodnej nádrže, nazývanej tajch, a viedla sa náhonom, masívnym dreveným žľabom, resp. skriňou na lopatky vodných kolies. Vlastná budova hámra je prízemná kombinovaná stavba obdĺžnikového pôdorysu, postavená z kameňa. Pri hámri stála pôvodne aj menšia dvojpriestorová murovaná stavba na uskladnenie materiálu a drevného uhlia. Hámorníci z Medzeva si zachovali prvky osobitnej kultúry a jazyka, sú príslušníkmi nemeckej etnografickej skupiny Mantákov. Hámre sa označovali menami vlastníkov, ako bol povyše na Zlatom potoku (Goldseifen) hámor Bröstlov.
V obci sa Ján Bröstl venuje umeleckému kováčstvu. Vo svojom až 420-ročnom hámri Zlatná dolina dodnes taví a spracúva výtvory na špeciálnom buchare.
Staručký hámor (dielňa na spracúvanie kovov kutím), ktorý je jediným fungujúcim v celej Európe, Ján Bröstl zdedil a dal do poriadku. Venuje sa nie len výrobe náradia, ale aj výrobe svietnikom, sošiek a rôznych ozdobných predmetov.

medzev_hamor_01
medzev_hamor_02
medzev_hamor_03
medzev_hamor_04
medzev_hamor_05
medzev_hamor_06
1/6 
start stop bwd fwd


Objekt je prístupný podľa dohody, vstupné nie je určené. Po prehliadke s výkladom budete mať možnosť kúpiť si niektorý z výrobkov, vyrobených na historických zariadeniach v hámri.
Sprievodca, kontakt: Ján Bröstl, Štóska 56, 044 25 Medzev, tel. +421(0)55/466 34 00, mob. +421918 580 484

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes113
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1588
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23516
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438330

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok