Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Slavošovce - rodný dom Pavla Dobšinského

Neďaleko od evanjelického kostola a fary, priamo uprostred obce stojí rodný dom Pavla Dobšinského. Narodil sa tu v roku 1828, aby preslávil nielen seba, ale predovšetkým slovenskú ľudovú slovesnosť. Pavol Emanuel Dobšinský bol etnograf, pedagóg a kazateľ známy po celom Gemeri.

Súčasná podoba rodného domu, v ktorom je umiestnené malé múzeum, venované životu a dielu nášho slávneho rozprávkára je z roku 1995. V expozícii sa môžete zoznámiť s predmetmi, ktoré potrebovali pre život ľudia v rodine Pavla Dobšinského, ale sú tu aj zaujímavé exponáty, pochádzajúce zo starších čias a dokumentujúce život na Gemeri od 16. do 19. storočia. Veľmi zaujímavo a exoticky pôsobí zbierka rôznojazyčných vydaní Dobšinského rozprávok. Jedna z kníh, vydaná v čínštine, k nám doputovala paradoxne - zo Slovenska. Čínsky vydavateľ si objednal tlač v tlačiarni u nás.
Priečelie domu zdobí pamätná tabuľa, osadená pri príležitosti 100. výročia narodenia v roku 1928.
S menom slávneho rodáka súvisí aj pamätník, odhalený pri príležitosti 142. výročia narodenia Pavla Dobšinského, umiestnený v areáli základnej školy, ktorá tiež nesie spisovateľovo meno.

Rodný dom Pavla Emanuela Dobšinského je prístupný na požiadanie, odborný výklad zabezpečuje pán Paedr. Mgr. Milan Sajenko, tel: 0907 367 938, 0907 159 163.

 

 

 

Komentárov  

 
-1 #2 k veci?jiri zatovic 2011-03-31 13:26
Citovanie Novotná Helena:
Prepáčte, ale "takýto manuál" ku komentárom nie je vhodný pre internetovú komunikáciu, najmä nie pre cieľovú skupinu dospelých čitateľov... ...Chcem veriť, že toto nie je myslené celkom vážne. Novotná, GOS Rožňava


Dobrý deň,
samozrejme vám neberiem váš názor. ak si však prečítate akékoľvek pravidlá ktorejkoľvek diskusie na ktoromkoľvek portáli, pravdepodobne dospejete k tomu, že ich budete vedieť zhrnúť približne do niečoho podobného, ako je uvedené v našich pravidlách. a ak si premietnete hociktorú diskusiu hocikde na internete, takmer určite uznáte, že napriek svedomito vypracovaným pravidlám dochádza k ich porušovaniu - tým, že ľudia nehovoria k veci, tým, že sa vyjadrujú vulgárne, tým, že znevažujú a urážajú iných účastníkov debaty.
napokon, aj táto "diskusia" je príkladom nerešpektovania hneď prvého pravidla.

ako z toho von? napríklad uplatnením pravidla č. 4 - máme predsa aj iné prostriedky na komunikáciu.
Citovať
 
 
+1 #1 k veciNovotná Helena 2011-03-30 13:20
Prepáčte, ale "takýto manuál" ku komentárom nie je vhodný pre internetovú komunikáciu, najmä nie pre cieľovú skupinu dospelých čitateľov. Nebyť toho, že táto stránka je tak trošku aj "naša", ev. prezentuje aj našu činnosť... nikdy by som pod takéto poučky nenapísala svoj komentár. Chcem veriť, že toto nie je myslené celkom vážne. Novotná, GOS Rožňava
Citovať
 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes176
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1651
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23579
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438393

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok