Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Jablonov nad Turňou - Granárium

Sýpka s vínnou pivnicou sa nachádza na západnom okraji obce Jablonov nad Turňou pod štátnou cestou vedúcou z Rožňavy do Košíc. Je to murovaná kamenná stavba, založená na kamenných, pásových základoch, osadená kolmo na vrstevnice svahovitého terénu, s dlhšou stranou orientovanou v smere sever - juh, čiastočne zapustená pod terén.
Dňa 6. 8. 2008 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Názov objektu zrejme pochádza z talianskeho „granaio“, čiže sýpka. Granárium bolo postavené na prelome 17. a 18. storočia. Vďaka masívnym stenám bola v granáriu stabilná teplota  a tak pôvodne slúžilo nielen ako sýpka, ale aj vínna pivnica a sklad potravín. Víno sa odtiaľto údajne vozilo až do Viedne.

O granárium sa v súčasnosti stará občianske združenie Alma-centrum. Ak máte záujem prezrieť si túto zvláštnu budovu, môžete sa na návšteve dohodnúť na tel. č. 0905 981 918 alebo mailom na adrese Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .

Občianske združenie ALMA Centrum ponúka prezentáciu tradičných gastronomických jedál, výstavu ovocia a zeleniny, pečenie domáceho chleba v prírodných pieckach, varenie slivkového lekváru.
V spolupráci s obcou Jablonov n/Turňou ponúka ochutnávku, výstavu a hodnotenie regionálnych vín z domácej úrody a výstavu poľovníckych trofejí.
Podujatia sú v kalendári každoročných podujatí, majú aj komerčný charakter. Informácie sú pravidelne dopĺňané na webových stránkach obceOZ ALMA Centrum.

  • Dni vidieckych piecok v Jablonove (zvyčajne v novembri)
  • Výstava, hodnotenie a ochutnávka vín z regionálnej úrody
  • Festival vyberania desiatok z úrody (zvyčajne v septembri, farbami a akciou hýriace podujatie, počas ktorého si môžete pozrieť ukážky tradičných poľnohospodárskych prác, ukážky vyberania desiatok z kukurice, hrozna, pečenie bio prasiatka, pochod husárov, sušenie ovocia v piecke, ale aj vystúpenie folklórnej skupiny)

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes186
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1661
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23589
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438403

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok