Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Štefan Kubík: Odkaz v dreve

Celoživotné dielo akademického sochára Štefana Kubíka, rodáka zo Spišského Podhradia, predstaví priaznivcom sochárskeho umenia Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi pri príležitosti nedožitého 70. výročia narodenia autora.

Viac ako 30 plastík rôznych rozmerov a množstvo prípravných kresieb i zaujímavostí o autorovi tvorí dosiaľ najrozsiahlejší súbor vystavených prác umelca. Vernisáž výstavy Štefan Kubík: Odkaz v dreve. Sochy / kresby.
Nedožité 70. výročie narodenia autora bude za osobnej prítomnosti jeho manželky PhDr. Kláry Kubíkovej dňa 7. 7. 2011 (štvrtok) o 16, 00 hod. v koncertnej sále galérie na Zimnej 46, návštevníci môžu expozíciu zhliadnuť do 31. 10. 2011.
„Spomienková výstava mapuje prierez celoživotnou tvorbou sochára Štefana Kubíka. Vývoj sochárskej a kresbovej tvorby i samotný materiál drevo, s ktorým pracoval celý život, súvisia s rodným Spišom, kde sa neustále vracal. Príkladom sú už jeho rané práce - torzá, hlavy, dvojice, milenci. Neskôr smeruje k soche – zjednodušenému symbolu, filozofickej reflexii života, prírody a človeka. Na prvý pohľad upúta vertikalita - rast, ako výraz túžby. V dielach hľadal podstatu bytia, vytváral si imaginárny svet tvarov a rytmických línií.
Totemické plastiky vzbudzujú dojem harmónie a pravidelné ryhy v dreve umocňujú pocit uspokojenia a poznania vlastného vnútra. Diela sú akousi meditáciou autora. V sprievodných kresbách, ktoré vytváral nezaznamenával len stroho to, čo chce znázorniť, ale pravé tu cítiť jeho myšlienkové pochody, konfrontáciu mystiky s realitou. Intuitívne šrafovanie sa prelína s premyslene uloženými čiarami a ťahmi. Expresivita, ktorú vo veľkoformátových kresbách dosahoval, dokonale vystihla jeho vnútorné pocity a podčiarkla výrazovosť. Z ovoidných tvarov vyskladáva subtílne sochy smerujúce do výšin. Okrem plastík a prípravných kresieb vytváral akési reliéfy použitím drevených úlomkov na papieri. Jeho umelecký záber bol veľmi rozsiahli a rád experimentoval s novými technikami,“
povedala Mgr. Kamila Tilová, kurátorka výstavy.

Štefan Kubík patrí k tým kreatívnym slovenským sochárom, ktorí dokonale pracujú s priestorom, tvarom či samotným materiálom. Od vstupu na výtvarnú scénu v sedemdesiatych rokoch si vytvoril osobitú asociatívnu a metaforickú reč sôch.

Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, ktorá sa predovšetkým orientuje sa na spišskú výtvarnú tradíciu. Štefan Kubík sa narodil v roku 1941 v Spišskom Podhradí, študoval reliéfne sochárstvo u prof. Rudolfa Pribiša. Po ukončení štúdia sa venoval kresbe, komornému a monumentálnemu sochárstvu v interiérovej architektúre. Vystavoval na viacerých domácich a zahraničných výstavách. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach slovenských galérií, ale aj v súkromných zbierkach v zahraničí. Žil a tvoril v Bratislave. Zomrel 7. 11. 2006 v Bratislave.

Kontakt:
Galéria umelcov Spiša
Adresa:
Zimná 46, 052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: 053/4464259
Fax: 053/4464259 
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihlásenie



mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes225
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1700
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23628
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438442

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok