Hrušov - kaplnka sv. Anny
Kaplnka sv. Anny nad Hrušovom bola postavená v 14. - 15. storočí ako súčasť kláštora benediktínov, ktorí sa v tejto lokalite venovali aj ovocinárstvu, ale hlavne vinohradníctvu. Výber miesta na výstavbu kaplnky ale aj osídlenia asi ovplyvnila aj blízkosť prameňa vody a výhodná poloha nad údolím. Mnísi tu dorábali víno pre okolité hrady (Turniansky hrad, Krásna Hôrka, Szádvár).
Kaplnka sv. Anny bola a je vďaka dlhodobvému pretrvávaniu kultu sv. Anny vyhľadávaným pútnickým miestom. Záujem o stavbu však neblaho pôsobil aj na architektúru diela. Opakované rekonštrukcie čiastočne potlačili pôvodný gotický ráz diela a tak z typických detailov tu zostali už len pôdorys kaplnky, klenbové oblúky a zvyšky gotických okien. Ďaleko najväčšiu škodu napáchalo vybielenie kaplnky vápnom, pričom boli zakryté vzácne fresky, pochádzajúce pravdepodobne tiež z gotiky. Dnes je časť nástenných malieb odkrytá, sú však v dosť zlom stave. Ani archeologické výskumy nepriniesli kaplnke veľa dobrého - prakticky všetko vzácnejšie, čo sa v tejto lokalite našlo, skončilo v archívoch a depozitoch múzeí.
Pri vstupe do kaplnky sú naznačené základy väčšej stavby, ktorá pravdepodobne tvorila súčasť kláštorného komplexu.
Ku kaplnke sa dá dostať po lesnej ceste, ktorá z dediny vedie do viníc. Cesta nie je značená, ale domáci vám ochotne poradia.
Prehiadka interiéru kaplnky je možná po dohode na obecnom úrade.