Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Galéria umelcov Spiša - stále expozície

Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi bola založená v roku 1987. Stala sa sprostredkovateľom umenia 19. a 20. storočia a s postupne sa rozširujúcim zbierkovým fondom prezentuje aj tvorbu súčasných mladých umelcov Spiša. Oblasť bola v minulosti križovatkou kultúr a na túto skutočnosť dnes nadväzuje medzinárodná spolupráca. Výsledkom týchto aktivít boli viaceré výstavy a sympózia, ktorých výsledky obohatili zbierkový fond galérie. Stelesnením tejto idey je exteriérová súčasť galerijnej expozície „Záhrada umenia“, ktorú v rámci sochárskych sympózií zaplnili skulptúrami najmä zo spišského travertínu domáci i zahraniční sochári.

Už v roku 1987 bola sprístupnená expozícia s názvom „Umelci Spiša“ zahŕňajúca diela umelcov, ktorých pôvod, pobyt alebo tvorba sú späté s regiónom v časovom rozpätí od polovice 19. storočia po súčasnosť. V roku 1994 bola nainštalovaná samostatná expozícia venovaná tvorbe významného predstaviteľa slovenského výtvarného umenia Jozefa Hanulu, ktorý žil a tvoril v Spišskej Novej Vsi. Zbierkový fond obsahuje 1789 ks diel.
Galéria v priebehu svojho doterajšieho pôsobenia rozvíja aktivity vo všetkých oblastiach galerijných činností. Zaoberá sa vedecko-výskumnou, výstavnou, propagačnou a kultúrno-vzdelávacou činnosťou

 

Stále expozície:

JOZEF HANULA Kresba/ maľba
V roku 1994 bola nainštalovaná samostatná expozícia venovaná tvorbe významného predstaviteľa slovenského výtvarného umenia Jozefa Hanulu, ktorý žil a tvoril v Spišskej Novej Vsi. Najpočetnejšie sú zastúpené jeho študijné kresby z budapeštianskych a najmä mníchovských štúdií. V stálej expozícií dominujú najmä autorove rozmerné figurálne kresby v životnej veľkosti a portrétne diela objednávkové i rodinné žánrové portréty a zastúpené sú aj ukážky návrhov monumentálnych malieb.

ZÁHRADA UMENIA
Ďalšou stálou prezentáciou galérie je exteriérová expozícia sochárskych diel, ktorej základ tvoria diela vytvorené na doterajších štyroch ročníkoch Medzinárodného sochárskeho sympózia Spiš 2002, 2004, 2006 a 2008 (diela umelcov z Poľska, Ukrajiny, Českej republiky, Rumunska a Slovenska). Koncepcia exteriérovej expozície vychádza z tradície sochárskych záhrad a parkov, ktoré sa objavili už v stredoveku a svoj vrchol dosiahli v medicejských záhradách renesančnej Florencie, či sochárskych sympóziách 20. storočia. Inšpiračné pozadie tu vytvára aj spišská umelecká tradícia, vychádzajúca zo stredoveku, kedy sa Spiš stal križovatkou kultúr a multietnickým regiónom.

Kontakt:

Adresa: Zimná 46, 052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: 053/4464259
Fax: 053/4464259
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
Web: http://www.gus.sk/

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1621
mod_vvisit_counterVčera786
mod_vvisit_counterTento týždeň4414
mod_vvisit_counterMinulý týždeň2085
mod_vvisit_counterTento mesiac5385
mod_vvisit_counterMinulý mesiac20632
mod_vvisit_counterSpolu1558464

Today: 09. Dec 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok