Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

V Starom už nič nie je po starom

Obec Staré sa zviditeľnila vďaka ARTTODAY a desiatim umelcom

Začiatkom októbra sa obec Staré zmenila na nepoznanie. Uličky malebnej dedinky, po ktorej sa v minulosti prechádzala aj dvorná dáma Márie Terézie, grófka Sztárayová ožili medzinárodnou kultúrou. O tú sa postarali nadaní a šikovní slovenskí umelci a zahraničný hosť z ďalekého Mexika. Mnohí domáci boli z netradičného podujatia trocha v pomykove. Zo začiatku nevedeli o čo presne ide, čo chcú touto akciou organizátori povedať. Všetko sa však dozvedeli v pravý čas. Do obrazu sa dostali na vernisáži autora Milana Ladyku, ktorou sa otvorilo kultúrne podujatie Periférne centrum Staré, organizované pod hlavičkou ARTTODAY s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. V kaštieli grófskej rodiny Sztárayovcov, boli svedkami nezvyčajných prác koláží z farebného papiera a zároveň sa zoznámili s desiatimi umelcami - Andrej Poliak, Peter Králik, Carlos Carmonamedina, Milan Ladyka, Patrícia Koyšová, Matej Ivan, Ján Kostolanský, Kubriel, Stanislav Piatrik, Daniela Krajčová. Práca každého z nich bola obdivuhodná a niečim výnimočná.

Desiati umelci vytvorili za týždeň diela dvoma rukami s desiatimi prstami

Nápady čerpali priamo z dediny, čo nám potvrdila výtvarníčka Patrícia Koyšová. Tentokrát sa nepredstavila maľbou, ale vybrala si písanie rozprávok, inšpirovaných udalosťami z obce Staré. Vzťahovali sa stále na veci, ktoré videla v dedine, či už išlo o pštrosiu farmu, alebo rybník. „Rozprávka vznikala vždy priamo na mieste, ku ktorému sa viazala určitá udalosť. A tak vznikla rozprávka o Pštrosovi africkom, Smutnom boxerovi, ktorý chodí každý deň boxovať do kašieľa a Dievča zo záhrady, tá sa viaže k fotografii, ktorú tam nainštaloval Andrej,“ uviedla Patrícia. Starancov prekvapila prerozprávaním rozprávok do obecného rozhlasu počas dňa a vo večerných hodinách.
Peter Králik a Matej Ivan pracovali tvrdo až do zotmenia na spoločnej soche ktorej dali názov „V Starom kliči niečo nové“. V záhrade kde pred mnohými rokmi žila rodina Husárová stojí dvojmetrová fotografia s niektorými jej členmi. „Inšpirovala ma tá záhrada, kde bol kedysi dom a tak isto archív starých fotografii Martiny Králikovej. Vybral som si práve jednu, ktorá sa vzťahovala na túto záhradu. Sú tam zobrazení obyvatelia bývaleho domu a teraz tam budú na večné veky,“ vysvetlil Andrej Poliak.
Výtvarníčku Danielu Krajčovú nadchla storočná škola, v ktorej vyrastali viaceré generácie detí. Na jej zadnej stene vznikla maľba. „Zaujal ma názov dedinky Staré, pretože mi evokoval situáciu na dedinách, kde často zostávajú len starší ľudia. Preložila som názov Staré do angličtiny, "Old", pretože v tomto jazyku sa stráca rozdiel medzi rodmi. Tieto tri písmená, O, L a D som nafotila pri troch najdôležitejších bodoch dediny akoby filmovým pohybom v smere písania týchto troch písmen. Jednotlivé fotografie pohybu okolo týchto troch budov som prekreslila v jednoduchých líniach na stenu starej škôlky, pričom som nechala viditeľný jej pôvodný vzhľad.“
Mexičan Carlos Carmonamedina veľmi rád fotografuje, a práve z jeho fotografií, na ktorých zachytil rôzne zaujímavosti z obce, vznikli viaceré umelecké diela. V exteriéri dediny, ale i na iných miestach zase maľoval a vyrobil rôzne masky z dreva. Neobišiel ani pštrosiu farmu. Tá naňho zapôsobila najviac. Vďake nemu, bude túto farmu po novom zdobiť maska so pštrosou hlavou.
Domácimi zvieratami sa inšpiroval aj Milan Ladyka. Vytvoril z nich obrovskú pestrofarebnú koláž.
„Meteorit turista“, takto nazval svoju prácu dokumentarista Ján Kostolanský. Netradičné dielo spočívalo v prítomnosti jeho samotného vo verejnom priestore. Skladalo sa z dvoch koncepcií „Presuny a pohyby“, v ktorom sa zaoberal významovým tvarovaním a definovaním pojmov centrum a periféria.
Umenie si našlo miesto aj v tunajšom kostole.
24 hodinová „Adorácia – prosba a modlitba za kultúru na Slovensku“. Tak takýmto netradičným darčekom mnohých obyvateľov prekvapil a zároveň potešil farár Ján Čech – Špirek. S nápadom prišiel grafik Stano Piatrik.
Piatrik vyjadril svoje poďakovanie najmä farárovi, ktorý mu umožnil zrealizovať túto nezvyčajne dlhú adoráciu, taktiež veriacim z farnosti a všetkým účastníkom Periférneho  centra.

 

Na leto si zaspomínali nielen umelci, ale i viacerí domáci obyvatelia vďaka Kubrielovi. Tomu sa podarilo v kaštieli nainštalovať pozoruhodnú prácu. Z vnútra i z vonka si okoloidúci mohli všimnúť na okne kaštieľa plávajúce aquabely...

periferne_centrum_2011_01
periferne_centrum_2011_02
periferne_centrum_2011_03
periferne_centrum_2011_04
periferne_centrum_2011_05
periferne_centrum_2011_06
periferne_centrum_2011_07
periferne_centrum_2011_08
periferne_centrum_2011_09
periferne_centrum_2011_10
periferne_centrum_2011_11
periferne_centrum_2011_12
periferne_centrum_2011_13
periferne_centrum_2011_14
periferne_centrum_2011_15
periferne_centrum_2011_16
periferne_centrum_2011_17
01/17 
start stop bwd fwd

 

Akcie Periférneho centra vyvrcholili v sobotu večer. V miestnostiach kaštieľana prvom poschodí si obyvatelia obce mohli vypočuť rozprávky, obdivovať diela a nahliadnuť na prezentáciu fotografií, zdokumentovaných počas týždňa. Kultúrne podujatie ukončila  folklórna skupina Rokica z Petroviec nad Laborcom.

Martina Králiková
foto: archív podujatia Periférne centrum

arttoday

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1448
mod_vvisit_counterVčera2026
mod_vvisit_counterTento týždeň3474
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5775
mod_vvisit_counterTento mesiac19849
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1408348

Today: 24. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok