Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Čo je Terra Incognita

Košický samosprávny kraj sa zapojil ako hlavný partner do projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 vlastným programom Terra Incognita – Krajina nespoznaná. Tento projekt bude do roku 2013 nosným projektom všetkých aktivít KSK v oblasti kultúry. Je zároveň hlavným ideovým zámerom Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja KSK v programovacom období 2007 – 2013 v oblasti kultúry.

Program Terra Incognita je geograficky zameraný na celý Košický kraj. Jeho dlhodobým cieľom je zvýšenie kvality života a návštevnosti Košického kraja prostredníctvom rozvoja kultúry, športu a voľnočasových aktivít a cestovného ruchu.

Pri formulovaní ideovej časti programu sme vychádzali z poznatkov cestovných agentúr, že návštevníkov priťahuje to, čo je im blízke. Návštevníci Slovenska sú prekvapení nielen krásou krajiny, ale aj pre nich doteraz nepoznanou bohatou kultúrou. Pre mnohých návštevníkov je Slovensko bielym, doteraz neprebádaným miestom na mape Európy. Metropola kraja – Košice – má ako druhé najväčšie slovenské mesto osud druhých miest – vie sa o ňom podstatne menej ako o hlavnom meste. Preto je našou výzvou inšpirovať domácich i zahraničných hostí, aby bližšie spoznali Krajinu nespoznanú – Terra Incognita.

Táto neznáma a doteraz neprebádaná krajina bola v minulosti dôležitým bodom na mape Európy. V období tureckých nájazdov boli dokonca Košice druhým najdôležitejším mesto Uhorska po Budíne. Našim zámerom je preto ukázať prepojenie kultúrnych tradícií nášho regiónu s kultúrnymi tradíciami Európy prostredníctvom tematických ciest – Vínnej, Gotickej a Železnej cesty. Cesty dokumentujú spoločnú minulosť Európy a tak môžu byť blízke všetkým národom, ktoré tu žili a žijú. Pre dnešného návštevníka je to možnosť, aby si na historických cestách vybral ten úsek, ktorý ho osloví a obohatí o nové poznatky, či cenné kultúrne zážitky.

Košický kraj je nespoznanou krajinou nielen pre zahraničných návštevníkov. Mnoho ľudí s trvalým pobytom na území Slovenska má veľmi málo vedomostí a poznatkov o tunajších prírodných, historických a kultúrnych pamiatkach, o zaujímavostiach. Dôraz programu Terra Incognita musí byť preto položený aj na domáceho návštevníka. Záujem domácich o svoj kraj môže byť inšpiráciou aj pre zahraničného klienta. V okamihu, keď obyvateľ kraja vie, čo môže ponúknuť a čím sa popýšiť, rastie jeho záujem podeliť sa s týmto povedomím aj ďalej.

Zuzana Bobriková

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1585
mod_vvisit_counterVčera786
mod_vvisit_counterTento týždeň4378
mod_vvisit_counterMinulý týždeň2085
mod_vvisit_counterTento mesiac5349
mod_vvisit_counterMinulý mesiac20632
mod_vvisit_counterSpolu1558428

Today: 09. Dec 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok