Najlepší nositelia tradícií v roku 2011
Obzretie za krajskou súťažnou prehliadkou folklórnych skupín Košického samosprávneho kraja - Nositelia tradícií 2011
V rámci trojročnej periodicity sa 12. novembra 2011 v Divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Trebišove uskutočnila krajská súťažná prehliadka folklórnych skupín Košického samosprávneho kraja Nositelia tradícií 2011.
Krajská súťažná prehliadka, ktorej hlavným organizátorom bolo Regionálne osvetové stredisko Trebišov, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a spoluorganizátorom Mestské kultúrne stredisko v Trebišove sa realizovala s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Súťažnej prehliadky, ktorej poslaním je aktivovať folklórne skupiny, vychádzajúc z ich pravidelného pôsobenia a súčasne tým aj napĺňať viaceré ciele deklarácie UNESCO o ochrane a uchovávaní tradičnej a ľudovej kultúry, sa zúčastnilo osem najlepších folklórnych skupín (víťazí regionálnych súťažných prehliadok) z Košického kraja, a to: Krasňanka – Košice-Krásna, Ondava – Hraň, Závadčan – Závadka,(okres Gelnica), Stromíš – Vlachovo, Parchovianka – Parchovany, Vinica – Košice-Myslava, Rakovčan – Rakovec nad Ondavou a Smižančanka zo Smižian.
Súťažné programové výstupy hodnotila päťčlenná odborná porota, ktorej predsedala PaedDr. Anna Derevjaníková, PhD., hudobná pedagogička, vedúca Katedry hudobnej a výtvarnej výchovy PF PU v Prešove a ďalšími členmi boli Mgr. art. Štefan Zima, odborný pracovník Národného osvetového centra v Bratislave a predseda folklórnej únie Slovenska, PhDr. Klaudia Buganová, etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach, Ing. Michal Šoltés, PhD., tanečný pedagóg, choreograf FS Čarnica v Košiciach a Mgr. art. Peter Cicák, tanečný pedagóg a choreograf, riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy Jurošík v Michalovciach.
Odborná porota v súlade s propozíciami súťaže zhodnotila výkony súťažných vystúpení jednotlivých folklórnych skupín a na základe výsledkov ich hodnotenia rozhodla o udelení ocenení nasledovne.
Laureátom súťaže s postupom na celoslovenskú prehliadku sa stala folklórna skupina STROMÍŠ Vlachovo, ktorej zriaďovateľom je Občianske združenie Stromíš Vlachovo, s pásmom Priadky u Šafárov.
Umiestnenie v zlatom pásme s návrhom postupu na celoslovenskú prehliadku folklórna skupina Vinica o.z., Košice – Myslava, ktorej zriaďovateľom je Martina Beerová, s pásmom Čepiny.
Umiestnenie v zlatom pásme ďalej získala folklórna skupina Smižančanka, ktorej zriaďovateľom je Obec Smižany, s pásmom Regruci.
V striebornom pásme sa umiestnili folklórna skupina Krasňanka, ktorej zriaďovateľom sú Košice-Krásna, s pásmom Prichod amerikaňa do kraju a folklórna skupina Parchovianka, ktorej zriaďovateľom je Obec Parchovany, s pásmom Dzivki na sobotku poce.
V bronzovom pásme sa umiestnili tieto folklórne skupiny: Závadčan, ktorej zriaďovateľom je Obecný úrad Závadka, s pásmom Možeme Vám zahraty komédiu?, Rakovčan, ktorej zriaďovateľom je OZ – folklórna skupina Rakovčan, s pásmom U kovaľa pod šmikňu a Ondava, ktorej zriaďovateľom je Obecný úrad Hraň, s pásmom Mačane platna.
Naše poďakovanie právom prináleží všetkým folklórnym skupinám za oživovanie, udržiavanie, i šírenie ľudových zvykov a tradícií našich predkov, za ich tvorivé spracovanie do scénických výstupov nielen pre súčasnú populáciu ale veríme, že budú inšpiráciou aj pre nastupujúce generácie.