Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prečítajte si tiež:

Najlepší nositelia tradícií v roku 2011

Obzretie za krajskou súťažnou prehliadkou folklórnych skupín Košického samosprávneho kraja - Nositelia tradícií 2011

V rámci trojročnej periodicity sa 12. novembra 2011 v Divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Trebišove uskutočnila krajská súťažná prehliadka folklórnych skupín Košického samosprávneho kraja Nositelia tradícií 2011.
Krajská súťažná prehliadka, ktorej hlavným organizátorom bolo Regionálne osvetové stredisko Trebišov, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja  a spoluorganizátorom  Mestské kultúrne stredisko v Trebišove sa realizovala s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.  
Súťažnej prehliadky, ktorej poslaním je aktivovať folklórne skupiny, vychádzajúc z ich pravidelného pôsobenia a súčasne tým aj napĺňať viaceré ciele deklarácie UNESCO o ochrane a uchovávaní tradičnej a ľudovej kultúry, sa zúčastnilo osem najlepších folklórnych skupín (víťazí regionálnych súťažných prehliadok) z Košického kraja, a to: Krasňanka – Košice-Krásna, Ondava – Hraň, Závadčan – Závadka,(okres Gelnica), Stromíš – Vlachovo, Parchovianka – Parchovany, Vinica – Košice-Myslava, Rakovčan – Rakovec nad Ondavou a Smižančanka zo Smižian.

 

Súťažné programové výstupy  hodnotila päťčlenná odborná porota, ktorej predsedala PaedDr. Anna Derevjaníková, PhD., hudobná pedagogička, vedúca Katedry hudobnej a výtvarnej výchovy PF PU v Prešove a ďalšími členmi boli  Mgr. art. Štefan Zima, odborný pracovník Národného osvetového centra v Bratislave a predseda folklórnej únie Slovenska, PhDr. Klaudia Buganová, etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach, Ing. Michal Šoltés, PhD., tanečný pedagóg, choreograf FS Čarnica v Košiciach a Mgr. art. Peter Cicák, tanečný pedagóg a choreograf, riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy Jurošík v Michalovciach.

nositelia_tradicii_2011_01
nositelia_tradicii_2011_02
nositelia_tradicii_2011_03
nositelia_tradicii_2011_04
nositelia_tradicii_2011_05
nositelia_tradicii_2011_06
1/6 
start stop bwd fwd

 

Odborná porota v súlade s propozíciami súťaže zhodnotila výkony súťažných vystúpení jednotlivých folklórnych skupín a na základe výsledkov ich hodnotenia rozhodla o udelení ocenení nasledovne.
Laureátom súťaže s postupom na celoslovenskú prehliadku sa stala folklórna skupina STROMÍŠ Vlachovo, ktorej zriaďovateľom je Občianske združenie Stromíš Vlachovo, s pásmom Priadky u Šafárov.
Umiestnenie v zlatom pásme s návrhom postupu na celoslovenskú prehliadku folklórna skupina Vinica o.z., Košice – Myslava, ktorej zriaďovateľom je Martina Beerová, s pásmom Čepiny.
Umiestnenie v zlatom pásme ďalej získala folklórna skupina Smižančanka, ktorej zriaďovateľom je Obec Smižany, s pásmom Regruci.

V striebornom pásme sa umiestnili folklórna skupina Krasňanka, ktorej zriaďovateľom sú  Košice-Krásna, s pásmom Prichod amerikaňa do kraju a folklórna skupina Parchovianka, ktorej zriaďovateľom je Obec Parchovany, s pásmom Dzivki na sobotku poce.

V bronzovom pásme sa umiestnili tieto folklórne skupiny: Závadčan, ktorej zriaďovateľom je Obecný úrad Závadka, s pásmom Možeme Vám zahraty komédiu?, Rakovčan, ktorej zriaďovateľom je OZ – folklórna skupina Rakovčan, s pásmom U kovaľa pod šmikňu a Ondava, ktorej zriaďovateľom je Obecný úrad Hraň, s pásmom Mačane platna.

Naše poďakovanie právom prináleží všetkým  folklórnym skupinám za oživovanie, udržiavanie, i šírenie ľudových zvykov a tradícií našich predkov, za ich tvorivé spracovanie do scénických výstupov nielen pre súčasnú populáciu ale veríme, že budú inšpiráciou aj pre nastupujúce generácie.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes594
mod_vvisit_counterVčera1856
mod_vvisit_counterTento týždeň4476
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5775
mod_vvisit_counterTento mesiac20851
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409350

Today: 25. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok