Teodor Jozef Mousson, výber z tvorby"maliara Zemplína"

Zemplínske múzeum v Michalovciach sa v posledný deň kalendárneho roka lúči so svojimi priaznivcami opäť jednou z tradičných Silvestrovských vernisáží. Tohtoročná je venovaná maliarovi s francúzskymi koreňmi Teodorovi Jozefovi  Moussonovi, ktorý žil a tvoril v Michalovciach v rokoch 1911 – 1944. Mousson sa prejavil ako mimoriadne senzitívny umelec. V celej Moussonovej tvorbe sa prejavuje záujem o svetlo. Skúmal jeho zákonitosti, hru svetla a tieňov, striedajúcich sa farebných plôch. Oslovili ho najmä motívy zemplínskych trhov, ktoré tvoria najrozsiahlejšiu časť jeho tvorby. To, čo ho zaujímalo, nebolo v skutočnosti konkrétne zobrazenie postáv, či deja, ale vyjadrenie atmosféry prostredníctvom rozihrania palety, zachytenia prchavého svetelného okamihu, svetla a farby na farebne nápaditom zemplínskom kroji. Právom si vyslúžil prívlastok „maliar zemplínskeho slnka a ľudu“. Okrem obľúbených trhových scén sa venoval aj maľbe zátiší, aktov a portrétov, tie však tvorili len nepatrnú časť jeho tvorby. V posledných rokoch sa dielu T. J. Moussona dostáva náležitej pozornosti a uznania.

Výstava Teodor Jozef Mousson, výber z tvorby „maliara Zemplína“ je zároveň zavŕšením série rôznych podujatí, do ktorých sa v priebehu roka zapojili všetky kultúrne inštitúcie mesta Michalovce. Stalo sa tak pri príležitosti „Roka T. J. Moussona“. Odborná i laická verejnosť si nimi pripomenula 100 rokov od príchodu T. J. Moussona do Michaloviec. Zemplínske múzeum vlastní a vo svojej stálej expozícii umeleckej histórie vystavuje najucelenejší súbor diel tohto umelca. Na tejto jedinečnej výstave „maliara Zemplína“ návštevníci však môžu zhliadnuť nielen diela zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach, ale aj Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Galérie mesta Bratislavy, Východoslovenskej galérie v Košiciach, Šarišskej galérie v Prešove, Tatranskej galérie v Poprade a Východoslovenského múzea v Košiciach. Výstava vo výstavných priestoroch západného krídla Zemplínskeho múzea potrvá do 30. 3. 2012. Silvestrovská vernisáž sa uskutoční 31. 12. 2011 o 10:00 hod. vo výstavných priestoroch Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Návštevníci ju môžu zhliadnuť v čase otváracích hodín múzea.

Ut, St, Piat: 8:00 hod. – 15:30  hod.
Št: 8:00 hod. – 18:00 hod.

tč: 056/6441093
www.zemplinskemuzeum.sk


 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes629
mod_vvisit_counterVčera1856
mod_vvisit_counterTento týždeň5059
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac20886
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409385

Today: 25. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok