Spišský Jeruzalem
Na Gotickej ceste, na Pažici pri Spišskej Kapitule bol v roku 2002 objavený symbolický rámec kalvárie typu Jeruzalem. Zaslúžil sa o to Doc. Ing. Peter Jančura, PhD., z Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý spracoval štúdiu „Identifikácia krajinného rázu – lokalita Spišský Hrad a okolie“ (Jančura a kol. 2002). Tým bola objavená pravdepodobne najstaršia kalvária na Slovensku. O jej výstavbu sa zaslúžili jezuiti, ktorí svoj zámer vybudovať kópiu jeruzalemskej kalvárie „Calvario Jerusalem“ realizovali pravdepodobne v rokoch 1666 – 1675. Boli vybudované hradby, kaplnky, Getsemanská záhrada, Golgota, vysadené čierne borovice (ako cédre), aby celý komplex vytváral symbolický Jeruzalem v mierke 1:1. Tak mohli veriaci prežívať posledné dni Ježišovho života (Posledná večera, súd, krížová cesta, ukrižovanie, smrť a zmŕtvychvstanie) v „Spišskom Jeruzaleme“. Na týchto miestach sa konali púte, nočné mystéria...
KSK chce tento objav predstaviť v roku 2013 svetovej verejnosti, v rámci svojho programu Terra Incognita, v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom. Na zabezpečenie projektu „Spišský Jeruzalem“ predsedovia samosprávnych krajov podpísali dňa 20. 12. 2010 „Memorandum o spolupráci medzi Košickým samosprávnym krajom a Prešovským samosprávnym krajom“ (ďalej len Memorandum). Memorandum podpísal JUDr. Zdenko Trebuľa za Košický samosprávny kraj a MUDr. Peter Chudík za Prešovský samosprávny kraj.
KSK v zmysle uvedeného Memoranda mal zabezpečiť projekt revitalizácie krajiny. Na základe procesu verejného obstarávania urbanisticko-architektonickú štúdiu religióznej krajiny Spišský Jeruzalem vypracoval ateliér ARLAND s. r.o., Spišská Nová Ves, v zastúpení Ing. arch. Ján Pastiran a Ing. arch. Lukáš Mihalko. Spracovaný návrh revitalizácie krajiny Spišský Jeruzalem, predmetnú štúdiu, odovzdal ateliér ARLAND na KSK dňa 31. 5. 2011 (viac na stránke arland.sk). Zástupcovia oboch samosprávnych krajov v spolupráci s Rímskokatolíckou cirkvou, Biskupstvom Spišské Podhradie, v súčasnosti spoločne riešia zabezpečenie revitalizácie krajiny.
V máji 2013 chceme predstaviť tento región svetovej verejnosti a preto pracovníci odboru kultúry oboch samosprávnych krajov pripravujú duchovno-kultúrny program. Na Spišskej Kapitule predstavíme diela umelcov rôznych žánrov. Počas štyroch dní od 16. mája do 19. mája 2013 sa uskutoční v „Spišskom Jeruzaleme“ kultúrne podujatie s náboženskou tematikou Veľkonočného Trojdnia, ako kultúrneho projektu. V dielach umelcov budú rezonovať všeľudské problémy – zrada, bolesť, radosť, oslávenie. Pozvaní sú aj ďalší odborníci – historici, krajinári, aby priblížili génius loci tohto nádherného miesta.
Mgr. Ľubica Dojčárová
Komentárov
dobrý deň,
ďakujeme zá váš záujem o program Terra Incognita.
na vaše otázky odpovedáme mailom.
jiri zatovic
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.