Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Spišský Jeruzalem nás ešte môže prekvapiť (1. časť)

Dialógy s doc. PhDr. Ivanom CHALUPECKÝM

Doc. PhDr. Ivan Chalupecký (1932). V rokoch 1956 – 1996 pracoval v Štátnom archíve  v Levoči. Prednášal cirkevné dejiny v Teologickom inštitúte CMBF UK Bratislava v Spišskej Kapitule v rokoch 1990 – 2003 historické disciplíny na Katecheticko-pedagogickej fakulte Žilinskej (teraz Katolíckej) univerzity v Ružomberku v rokoch 1996 – 2002. Člen Vedeckej rady Katolíckej univerzity v Ružomberku do 2008.

Zaoberá sa cirkevnými dejinami, pomocnými vedami historickými a regionálnymi dejinami Spiša. Podstatná spolupráca na Dejinách Levoče II (1975), Dejinách Rožňavy I (1978), Dejinách Krompách (1981), Dejinách Popradu (1998), na práci o Majstrovi Pavlovi z Levoče, na sprievodcoch po pamiatkach (Chrám sv. Jakuba v Levoči, Hrad Ľubovňa a i.). Spolupráca na Encyklopédii Slovenska, Vlastivednom slovníku obcí na Slovensku, Österreichisches biographisches Lexikon, Lexikóne katolíckych kňazských osobností Slovenska. Čestný člen a dlhší čas člen výboru Slovenskej historickej spoločnosti, predseda Spišského dejepisného spolku, člen Südostdeutsche historische Kommission a člen Südostdeutsches Kulturwerk/Institut für deutsche Kultur und Geschichte Südosteuropas. Aktívna účasť na Predsynodálnom sympóziu vo Vatikáne v r. 1991 a na mnohých vedeckých konferenciách na Slovensku a v Európe. Oponent viacerých doktorandských prác na Pápežskej akadémii v Krakove a na iných univerzitách. Nositeľ Križkovej a Sasinkovej medaily za prácu v archívnictve, laureát ceny Daniela Rapanta, rytier Rádu sv. Silvestra pápeža, čestný občan mesta Kežmarok, čestný člen Spolku sv. Vojtecha a Spišského dejepisného spolku.

Dialógy o Spišskom Jeruzaleme sledujte na našich stránkach. Vždy v piatok položíme doc. Ivanovi Chalupeckému nové otázky, aby nás uviedol do témy a odhalil nám tak jeden zo skvostov, ktorý spája Košický a Prešovský kraj.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes141
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1616
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23544
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438358

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok