Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Betliar - kostol sv. Alžbety vdovy

Neďaleko kaštiela v Betliari nájdeme nenápadný skvost - pôvodne gotický kostol z 1. polovice 14. st. s predstavanou hranolovou vežou, bol obnovený v roku 1973.

Podľa dostupných prameňov na mieste kostola stála už v 14. storočí kaplnka, ktorá postupnými prestavbami získala dnešnú podobu. Na gotický pôvod kostola poukazuje jeho pôdorys s pravouhlou svätyňou zaklenutou valenou klenbou a sakristiou, do ktorej vedie lomený portál. Po stranách presbytéria sa nachádzajú dve sakristie. Pôvodná orientovaná na sever a novšia zo 70. rokov 20. st. orientovaná na juh. Pôvodný kamenný gotický portál so zasekanými hranami tvorí vstup do staršej obdĺžnikovej sakristie, ktorá je zaklenutá valenou klenbou. Za vstupom do kostola sa nachádza drevená orgánová empora. Veža bola pristavaná v 17. st.. Loď kostola je zaklenutá barokovými klenbami. Z barokového zariadenia kostola sa zachovala iba drevená kazateľnica zo začiatku 18. st. so sochami evanjelistov a drevená socha panny Márie kráľovnej z 2. polovice 18. st.. Na hlavnom oltári z konca 19. st. je obraz sv. Alžbety vdovy na bočnom oltári obraz sv. Alžbety Uhorskej.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes206
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1681
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23609
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438423

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok