Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Dobšiná - evanjelický kostol

Gotický evanjelický farský kostol v Dobšinej, ktorý bol v minulosti veľakrát prestavovaný a upravovaný, pochádza z roku 1480, kedy bol postavený na mieste staršieho kostola zo začiatku 14. storočia. Počas tureckých vpádov bol úplne zničený, od čias reformácie patrí evanjelickej cirkvi.

Na konci 19. storočia bol kostol prestavaný v neogotickom slohu, pričom z pôvodnej stavby sa zachovali obvodové múry zadnej časti lode a presbytérium. Vo vnútri chrámu sa vo svätyni kostola nachádzajú stredoveké fresky, z nich najvzácnejšia znázorňuje významnú nemeckú sväticu, mníšku, lekárku a mystičku - Hildegardu von Bingen, ktorú si sem ako svoju patrónku pravdepodobne priniesli nemeckí baníci. V sakristii je umiestnená pamätná tabula pripomínajúca vpád Turkov do Dobšinej napísaná v latinčine a v starej nemčine. V interiéri upútajú aj barokové obrazy štyroch evanjelistov, dvojmanuálový organ z roku 1876 a zreštaurovaná výmaľba apsidy kostola s kvetinovým vzorom. Na oltári sa nachádzajú dva obrazy. Väčší obraz znázorňuje Krista ako Salvatora Mundi - Spasiteľa sveta, zatiaľ čo ten menší znázorňuje Poslednú večeru Krista s učeníkmi. Na oltári sa nachádzajú aj minerály z dobšinských bani pripomínajúce banícku tradíciu mesta Dobšiná. V rámci interiéru sa ďalej nachádzajú kamenná krstiteľnica, drevená kazateľnica a drevená protestantská empora. Na veži kostola upútajú vzácne vežové hodiny, ako aj tri zvučné veľké zvony zhotovene po 1. svetovej vojne.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes209
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1684
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23612
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438426

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok