Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Čipkárky z Rožňavy na medzinárodnej konferencii paličkovanej čipky

Medzinárodné podujatie sa uskutočnilo v dňoch 8. – 10. júna 2012 v priestoroch Remeselníckeho domu v Szécsényi (Maďarsko). Členky klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave sa tohto podujatia zúčastnili už siedmykrát. Širokej verejnosti predstavili gemerskú paličkovanú čipku ale aj šitú čipku.
Konferencia bola zameraná na rozvoj paličkovanej čipky v predvojnovom a povojnovom období v Maďarsku, odzneli odborné prednášky k histórii a súčasnosti šitej čipky „Nemeshanyi a Pannónia“. Praktická časť podujatia bola zameraná na prípravu náročnej šitej čipky. Začiatkom 20. storočia šitú čipku na našom území preslávili sestry Szontághové zo Štítnika, doteraz je známa ako „štítnická čipka“.

Doterajšia viacročná spolupráca inšpirovala čipkárky z Maďarska, z Rožňavy a z poľského mesta Bobowa k vytvoreniu spoločného diela na podujatie svetového rozsahu. Základná myšlienka spájania a spolupráce zúčastnených národov bola dovŕšená a zrodil sa spoločný „MOST“. Práve na konferencii v Szécsenyi bol predstavený finálny výrobok. Toto jedinečné dielo bude vystavené v júli tohto roku vo Francúzsku, kde sa uskutoční svetový kongres paličkovanej a šitej čipky OIDFA.

V Rožňave bude táto jemná paličkovaná čipka vystavená v mesiaci september v rámci medzinárodného workshopu paličkovanej čipky „Paličkovanie, csipkeverés, koronki“, ktorý už niekoľko rokov organizuje Gemerské osvetové stredisko (Betliarska č. 8, Rožňava) v spolupráci so zahraničnými partnermi. V Poľsku uvidia túto prácu v rámci medzinárodného festivalu paličkovanej čipky konaného v meste Bobowa v októbri 2012.

Kontakt:
Gemerské osvetové stredisko,
Betliarska č. 8, 048 01 Rožňava
tel.: 058/7344258
e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes581
mod_vvisit_counterVčera1856
mod_vvisit_counterTento týždeň4463
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5775
mod_vvisit_counterTento mesiac20838
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409337

Today: 25. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok