Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Hrušov - gotický kostol Panny Márie

Gotický rímskokatolícky kostol nájdeme v strede obce.
Pôvodne gotický rímskokatolícky kostol Panny Márie z 2. polovice 14. stor. prestavali na prelome 17. a 18. stor. v barokovom slohu.

Táto gotická jednoloďová sakrálna stavba vznikla ako obecný kostol v 2. pol. 14. stor. a patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. I keď je jeho loď na prvý pohľad typicky gotická, prešla viacerými stavebnými úpravami, z ktorých najvýraznejšie boli v 17. a 18. stor. a tak má  pečať viacerých barokových prvkov. Svedčí o tom aj drobná zachovaná maľba s rokom 1763.
Jediné gotické okno sa zachovalo už len za oltárom. Typické lomené oblúky je však možné vidieť na strope v polygonálne uzatvorenom presbytériu. Na pohľad upúta stropná maľba s hviezdnou ozdobou. Väčšine návštevníkov sa s termínom gotický kostol spájajú predovšetkým masívne múry, ktoré zdobia nanajvýš figurálne fresky. V stredoveku to však bolo inak a aj mnohé známe katedrály boli pestrými pastelovými farbami omaľované nielen zvnútra, ale aj zvonku. Za to, že pôvodný gotický štýl ostal v dominantnej miere zachovaný, možno vďačiť odklonu obyvateľov obce od rímsko-katolíckej cirkvi. V období baroka sa totiž rímsko-katolícke kostoly masívne prestavali do barokového štýlu a neskôr do klasicistického. Dnes je opäť vlastníctvom rímsko - katolíckej cirkvi.
Kostol na prvý pohľad zaujme skutočnosťou, že nemá vežu. V gotike sa v dedinských kostoloch veže nestavali, nahrádzali ich samostatné drevené zvonice. Väčšina veží bola v obciach predstavaná k staršej stavbe v 18. stor. a neskôr, čo však nie je prípad Hrušova. Samostatná malá drevená zvonica sa nachádza na nádvorí kostola.
V interiéri kostola je obraz sv. Anny, ktorý bol pôvodne v Kostolíku sv. Anny pri viniciach za obcou.

Ďalšie informácie o Hrušove

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes68
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1543
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23471
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438285

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok