Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Aká bola cesta slnečnou sústavou?

V nedeľu 30. septembra 2012 usporiadala Hvezdáreň v Michalovciach svoje veľké a tradičné zábavno-náučné podujatie pre deti z mestských ZŠ "Cesta slnečnou sústavou a súhvezdiami". Návštevníkov bolo veľa - detí bolo 700 a spolu s rodičmi prišlo 1432 ľudí.

Počasie nám najprv neprialo, bolo zatiahnuté a spadlo aj pár kvapiek, ale pred polovicou podujatia sa vyjasnilo a až do konca bolo pekne. Na Hrádku sme pripravili množstvo stanovíšť, na ktorých deti plnili zábavno-športové úlohy. Stanovištia sme nazvali sa podľa telies slnečnej sústavy, súhvezdí, objektov a javov: Mesiac, Slnko, Venuša, Mars, Saturn, Veľký voz, Drak, Povozník, Sieť, Dopad meteoritov, Havran a Pohár, Strelec, Zvieratník, Červia diera, Kométa a najnovšie aj Roztočme slnečnú sústavu – koleso, v ktorom deti mohli šliapať podobne ako napr. v menšom prevedení je koleso pre škrečka. Z ďalších disciplín spomeňme skoky „v skafandri“ na Mesiaci, na Slnku triafanie slnečných škvŕn, na Veľkom voze slalom s hviezdami vo fúrikoch, na Drakovi triafanie dračích hláv. Na Saturne deti  krúžili telom s prstencom (obručou) a hádzali planéty do prstenca (koša). Na Povozníkovi sa mohli povoziť na dvoch lanovkách natiahnutých medzi stromami. Na stanovišti „Dopad meteoritov“ skákali na dvoch trampolínach. Na „Červej diere“ preliezali deti tunelmi a na „Kométe“ sa pozerali prenosným ďalekohľadom na kométu zavesenú na strome. Na strelcovi strieľali s luku a kuše do terča. Vojaci z VÚ 1102 Michalovce nám vypomohli so stanovišťami Mars a Sieť. Predviedli ručné zbrane, obrnené vozidlo, sanitku a nákladný automobil a postavili prekážkovú dráhu zakončenú sieťou na šplhanie. Vo hvezdárni deti dostávali sladkosti, v posluchárni sa premietali animované rozprávky, v kupole sa mohli  návštevníci  v druhej polovici podujatia pozrieť ďalekohľadom so slnečným filtrom na tri skupinky slnečných škvŕn. Pred hvezdárňou sa predávali materiály s astronomickou tematikou – pohľadnice, fotografie, astronomické pexeso. Na stanovišti „Zvieratník“ si mohli deti nechať namaľovať na tvár a na ruky obrázky. Ku koncu podujatia boli vyhodnotené najkrajšie masky s vesmírnou tematikou, ktoré obdržali sladké ceny – tortičky. Tieto ceny darovali cukráreň Ivéria a cukráreň Sladký svet. Na stanovištiach nám pomáhali členovia našich astronomických krúžkov a ich spolužiaci.

img_4558
img_4559
img_4561
img_4562
img_4566
img_4567
1/6 
start stop bwd fwd

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes27
mod_vvisit_counterVčera700
mod_vvisit_counterTento týždeň5157
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac20984
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409483

Today: 26. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok