Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

O Spišskom Jeruzaleme

V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica odborníci objavili unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Pôvodnú hypotézu krajinárov o existencii „Spišského Jeruzalema“ potvrdili aj historici. Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme kvôli vojne s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.

Na sprístupnení unikátneho „Spišského Jeruzalema“ verejnosti sa podieľajú Košický samosprávny kraj v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, Spišským biskupstvom a mestom Spišské Podhradie. Projekt je súčasťou programu Terra Incognita, ktorý pripravuje Košický samosprávny kraj ako súčasť programu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Na počiatku aktivít spojených so Spišským Jeruzalemom bol unikátny nález z roku 2002, kedy symbolický rámec kalvárie objavil na spišskej Pažici krajinár Doc. Ing. Peter Jančura, PhD. Urbanisticko-architektonickú štúdiu religióznej krajiny „Spišský Jeruzalem“ vypracovala pre Košický samosprávny kraj spoločnosť ARLAND.

Prijmite pozvánku na prechádzku po týchto mystických miestach prostredníctvom oficiálneho bulletinu Spišského Jeruzalema - Calvario Jerusalem.

 

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes81
mod_vvisit_counterVčera700
mod_vvisit_counterTento týždeň5211
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac21038
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409537

Today: 26. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok