Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prečítajte si tiež:

Terra Gothica - nová stála expozícia Galérie umelcov Spiša

TERRA GOTHICA je projekt, založený na prezentácii obrazov zo zbierkového fondu galérie s gotickou tematikou. 45 vybraných umelcov, zastúpených v zbierkach GUS a pochádzajúcich prevažne z regiónu Spiš, zachytávajú na obrazoch a kresbách architektonické skvosty ako veduty, interiéry miest i konkrétnu spišskú krajinu.
Galéria umelcov Spiša disponuje vyše 100 ks obrazov s referenciami na obdobie gotiky, ktoré doteraz tvorili pasívnu časť zbierkových predmetov a neboli prezentované verejnosti v tematicky spracovanom celku. Pre prezentáciu v expozícií sme vybrali 37 výtvarných diel vo forme závesných obrazov, ale i plastík, zvyšné sú prezentované na pc prezentácií. Po čase je možné diela zamieňať a tak odprezentovať verejnosti všetky diela s danou tematikou. Uvedený projekt umožní zviditeľniť aj nosné ciele Terry Incognity.

Projekt je verejnosti prístupný od 27. 11. 2012 ako tretia stála expozícia Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi. Oficiálne otvorenie prebehne na vernisáži 13. 12. 2012 o 16 00 pri príležitosti 25. výročia galérie.

Projekt vznikol s podporou mimoriadneho grantu Košického samosprávneho kraja - Terra Incognita.

 

 

Projekt Terra gothica vybranými dielami dokumentuje: cieľové miesta a body Terra Incognity v rámci gotickej cesty, prezentujúc tri zo štyroch okruhov cesty, ktoré najviac korešpondujú s vybranými akvizíciami GUS:
01. spišsko-gemerský okruh
02. spišský okruh tatranský
03. spišský okruh pieninský

Jednotlivé interpretačné celky sú členené v priestoroch galérie. Diela sú delené podľa miest lokácie. Návštevník si priamo na mape môže nájsť zobrazovaný objekt či výsek krajinného prostredia. Úvodná miestnosť obsahuje základne informácie o projekte s popismi, menami autorov zastúpených v expozícií. V ďalších priestoroch sa návštevník oboznámi s okruhmi gotickej cesty, hradmi v tejto lokalite, vedutami miest, pamiatkami, ktoré sú zaradené do zoznamu UNESCA.

K vybraným pamiatkam a jednotlivým okruhom, témam prislúchajú obšírnejšie popisy. Diela sú dopĺňané kvalitne graficky spracovanými popismi a textami na UV plastoch, priebežne priestor doplnia naratívne spracované zaujímavé udalosti v období gotiky z vybraných miest, napr. legendy, historické zlomové body, komentáre a citácie. Interaktívny PC systém umožňuje voľné listovanie v zbierkach z GUS o gotike.

↘ Kurátorky projektov: Mgr. Lucia Benická a Mgr. Kamila Tilová - Galéria umelcov Spiša.
↘ Grafika 25. GUS: Mgr.Art. Samuel Čarnoký
↘ Grafika Terra Gothica: David Hutira

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes619
mod_vvisit_counterVčera1856
mod_vvisit_counterTento týždeň5049
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac20876
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409375

Today: 25. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok