Pokračujeme v dialógoch s doc. Ivanom Chalupeckým, v ktorých sme sa zamerali na odkrývanie mystéria územia na pomedzí Košického a Prešovského samosprávneho kraja.
Prvá časť rozhovoru.
6. Portrét profesora Jozefa Špirka
Za tento panteón, ale aj za mnohé ďalšie štúdie o dejinách Spišskej diecézy, o kultúre, pamiatkach a duchovnom, lež i o umelecko-estetickom živote Spiša vďačíme profesorovi Jozefovi Špirkovi. Profil tejto osobnosti ste autorsky spracovali pre rozsiahly lexikón slovenských katolíckych kňazských osobností; profesora Špirka charakterizujete ako jedného z najserióznejších a najerudovanejších slovenských historikov. Patrilo by sa snáď načrtnúť pôsobenie profesora Špirka i jeho súpútnikov generácie 20. storočia v Spišskej Kapitule aj na Spiši...
Profesor Jozefa Špirko už vo svojej dobe dokázal dejiny popularizovať pútavým štýlom bez toho, aby zľavil z prísnosti vedeckých kritérií a z etického princípu: sapiens nihil affirmat, quod non probet – múdry netvrdí nič, čo by nevedel dokázať.
Súborné dielo J. Špirka najexaktnejšie potvrdzuje najvyšší mravný princíp – conditio sine qua non – nevyhnutnú podmienku kresťanskej historiografie: bez hlbokej pokory a neochvejnej viery nemožno cirkevné dejiny pochopiť, tobôž interpretačne dotvárať.