Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Úvod

Čo symbolizuje logo projektu Spišský Jeruzalem?

Pri tvorbe loga sa vychádzalo z niekoľkých symbolov:

 

O Spišskom Jeruzaleme

V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica odborníci objavili unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Pôvodnú hypotézu krajinárov o existencii „Spišského Jeruzalema“ potvrdili aj historici. Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme kvôli vojne s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.

 

Čo to znamená, keď sa povie Spišský Jeruzalem

Náš kraj je plný podivuhodných a krásnych miest, o ktorých ešte stále nevieme. Jeden z takýchto tajomných priestorov sa rozkladá na hranici Košického a Prešovského samosprávneho kraja. V decembri 2010 podpísali predsedovia VÚC spoločné memorandum, v ktorom sa zaviazali oživiť historické miesta na Gotickej ceste v programe Terra Incognita a obnoviť významnú súčasť spoločného kultúrneho dedičstva, religióznej krajiny na Pažici a jej okolí. Unikátna krajina stredného Spiša, ktorá zahŕňa Spišský hrad, Žehru, Spišské Podhradie, Spišskú Kapitulu, Pažicu, Sivú Bradu a tiež blízke obce Hodkovce, Jablonov a ďalšie, je málo známou symbolickou krajinou. Ďalšie podrobnosti o memorande nájdete na stránkach vucke.sk.

 

O Spišskom Jeruzaleme ešte raz (4. časť)

V predchádzajúcich týždňoch sme vám priniesli rozsiahly rozhovor s doc. Chalupeckým, v ktorom sa venujeme doteraz málo preskúmanej a v povedomí verejnosti takmer neznámej pamiatke mimoriadneho významu - Spišskému Jeruzalemu. (Doteraz uverejnené časti rozhovoru nájdete tu.)
Dnes uverejňujeme tretiu, záverečnú časť rozhovoru.

 

Spišský Jeruzalem pod drobnohľadom (3. časť)

Pokračujeme v dialógoch s doc. Ivanom Chalupeckým, v ktorých sme sa zamerali na odkrývanie mystéria územia na pomedzí Košického a Prešovského samosprávneho kraja.
Prvá časť rozhovoru.

6. Portrét profesora Jozefa Špirka
Za tento panteón, ale aj za mnohé ďalšie štúdie o dejinách Spišskej diecézy, o kultúre, pamiatkach a duchovnom, lež i o umelecko-estetickom živote Spiša vďačíme profesorovi Jozefovi Špirkovi. Profil tejto osobnosti ste autorsky spracovali pre rozsiahly lexikón slovenských katolíckych kňazských osobností; profesora Špirka charakterizujete ako jedného z najserióznejších a najerudovanejších slovenských historikov. Patrilo by sa snáď načrtnúť pôsobenie profesora Špirka i jeho súpútnikov generácie 20. storočia v Spišskej Kapitule aj na Spiši...
Profesor Jozefa Špirko už vo svojej dobe dokázal dejiny popularizovať pútavým štýlom bez toho, aby zľavil z prísnosti vedeckých kritérií a z etického princípu: sapiens nihil affirmat, quod non probet – múdry netvrdí nič, čo by nevedel dokázať.
Súborné dielo J. Špirka najexaktnejšie potvrdzuje najvyšší mravný princíp – conditio sine qua non – nevyhnutnú podmienku kresťanskej historiografie: bez hlbokej pokory a neochvejnej viery nemožno cirkevné dejiny pochopiť, tobôž interpretačne dotvárať.

 

Dialógy s doc. Chalupeckým (2. časť)

Pred týždňom sme vám predstavili doc. Ivana Chalupeckého, s ktorým sme sa rozprávali o histórii nášho kraja, ale predovšetkým sme skloňovali tému Spišský Jeruzalem. Prinášame vám dnes prvú časť rozsiahleho rozhovoru.

 
Viac článkov...
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes101
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1576
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23504
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438318

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok