Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Centrá železnej cesty

Spišská Nová Ves

Nájsť v čase bod, od ktorého je možné hovoriť o osídlení priestoru, v ktorom dnes leží Spišská Nová Ves je asi nemožné. Archeologické nálezy tento moment posúvajú stále hlbšie do minulosti.
Pravdepodobne už počas tatárskych vpádov bolo na tomto území viacero osád, ktoré však podľahli plieneniu. Preto kráľ Belo IV. povolal do zničenej krajiny nových osadníkov – tzv. kolonizátorov a založil tradíciu privilégií pre obyvateľov nových území, ktoré udeľovali aj ďalší panovníci po ňom.

 

Rožňava - centrum baníctva na Gemeri

Centrom Gemera, ktoré leží na úpätí Volovských vrchov je mesto Rožňava. Prvýkrát sa mesto Rožňava spomína v darovacej listine kráľa Ondreja III. z roku 1291. Názov mesta je odvodený od veľmi výnosnej bane Rosnoubana či Rosenau. Už z toho je zrejmé, že Rožňava bola centrom baníctva. V jej okolí sa ťažilo najprv zlato a striebro, neskôr meď a železná ruda. Vďaka bohatým náleziskám stúpal aj význam mesta, čo sa prejavilo aj na jeho architektúre.

 

Drnava

V údolí potoka Čremošná, pod národnou prírodnou rezerváciou Drienovec leží v nadmorskej výške 382 m obec Drnava. Od Rožňavy je vzdialená asi 11 km. Drnava vznikla pravdepodobne v 13. storočí. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1364 a spomína sa ako banská obec. Najstaršie dochované zmienky o ťažbe a spracovaní rudy sú z roku 1619, kedy sa spomína spracovanie rudy v slovenskej peci. Najväčší rozmach zažila obec počas 18. a 19. storočia, kedy ju vlastnili Andrášiovci. Fungovali tu najprv 4 slovenské pece a 4 hámre, v rokoch 1819 - 1821 ich nahradili vysokou pecou. V polovici 19. storočia vďaka svojej produkcii patrila Drnava k najvýznamnejším uhorským železiarňam.

 

Slavec

Bohaté archeologické nálezy v katastri obce Slavec, ležiacej uprostred Národného parku Slovenský kras, dokladujú trvalé osídlenie tohto územia už od mladšej doby kamennej.
Obec Slavec vznikla odčlenením od Brzotína pravdepodobne v 13. storočí, pretože už v r. 1326 sa spomína ako sporný majetok medzi Mariássyovcami a Bebekovcami, čo boli v tom čase významné rody. Bebekovci spor vyhrali a tak sa stali majiteľmi obce. Juraj Bebek v roku 1371 časť obce daroval kláštoru paulínov v Gombaseku, ktorý založil. Bola to v tom čase bežná prax - bez majetkov, či už šlo o pozemky alebo poddanské dediny, by nedokázal kláštor prežiť.

 

Vlachovo

Keď v roku 2005 získalo Vlachovo titul Dedina roka, akoby sa tým zavŕšilo dlhé obdobie usilovného opravovania, rekonštrukcií, ale aj budovania obce.
Vlachovo nepatrí k najstarším osídleným miestam v našom kraji, veď prvá písomná zmienka pochádza až z r. 1427. Jeho založenie majú na svedomí baníci, ktorí pri hľadaní ložísk rudy postupovali proti prúdu Slanej. Boli to vlastne nemeckí kolonizátori, ktorí na základe valašského práva mohli v tomto kraji hľadať a ťažiť, ale aj zakladať sídla či opravovať a znovuoživovať opustené osady. Takto nejako vzniklo aj Vlachovo pravdepodobne už koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia.

 

Krompachy

Prvýkrát sa objavuje zmienka o Krompachoch na listine kráľa Bela IV. z roku 1282. Vtedy patrili Spišskému hradu. Už v 14. storočí sa dozvedáme o obchode s meďou. V r. 1602 získavajú Krompachy pozíciu slobodného kráľovského mesta, čo svedčí o ich významnom postavení. V poslednej tretine 17. storočia po kuruckom povstaní sa pánmi Krompách stávajú Csákyovci. Ich vláda nad mestom trvá až do r. 1849, kedy sa A. V. Csáky vzdal všetkých nárokov voči mestu.

 

Stratená

V juhozápadnej časti Slovenského raja, takmer na hranici Košického a Banskobystrického kraja, v úzkej doline Hnilca leží obec Stratená, obľúbený cieľ milovníkov turistiky a neporušenej prírody. Hoci dejiny tejto obce nie sú veľmi dlhé - vznikla pravdeopodobne až v 18. st. - predsa len sú zaujímavé. Súvisia predovšetkým s ťažbou a spracovaním  medi, niklu a kobaltu.

 

Kluknava

Obec Kluknava leží bokom od hlavnej cesty v okrese Gelnica, približne v strede medzi Margecanmi a Krompachmi. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Hornád, vďaka ktorej má obec aj meno.
Najstaršia zmienka o Kluknave pochádza z r. 1304.

 

Smolník

Smolník leží v doline Smolníckeho potoka v Slovenskom rudohorí. Bol založený ako banícka obec. Prvá dochovaná zmienka o Smolníku pochádza z roku 1243. V povestiach sa však traduje, že už predtým, v časoch tatárskeho vpádu, tu žili ľudia, ktorí sa pred nájazdmi zachránili tak, že sa skryli v tajnej chodbe, ktorá údajne dodnes vedie od potoka na predmestí až do miest, kde stojí tabaková továreň.

 

Slavošovce

Obec sa nachádza v regióne Horného Gemera, v mikroregióne Štítnická dolina, asi 25 km severozápadne od Rožňavy. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1318, poznáme maďarskú podobu názvu Zsederjes. Oveľa zaujímavejšia je však tradovaná povesť o vzniku názvu obce, ktorú spracoval Slavomír Szabó.

 

Margecany

Prvé písomné zmienky o Margecanoch pochádzajú z r.1235. Margecany vznikli ako osada v chotári banského mesta Gelnica a jej pôvodný názov sa viaže k názvu tunajšieho kostola.

 
Viac článkov...
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes33
mod_vvisit_counterVčera395
mod_vvisit_counterTento týždeň1045
mod_vvisit_counterMinulý týždeň4535
mod_vvisit_counterTento mesiac428
mod_vvisit_counterMinulý mesiac15415
mod_vvisit_counterSpolu1584396

Today: 02. Feb 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok