Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Vinárske centrá na ceste

Skvalitnenie oddychovej zóny v Zemplínskom múzeu

Projekt  s názvom "Skvalitniť oddychovú zónu Zemplínskeho múzea v Michalovciach" získaný vo výzve č.1/2012 s programu Terra Incognita - Krajina nespoznaná, ktorý je súčasťou EHM 2013 nabral v areáli nášho múzea na obrátkach. Vďaka pomoci spomínaného programu Terra Incognita - Krajina nespoznaná a Košického samosprávneho kraja získava areál Zemplínskeho múzea v Michalovciach novú tvár.

 

Vzácna pamiatka ľudovej architektúry v Malých Ozorovciach

V nedeľu 23. októbra 2011 sa v rímskokatolíckom Kostole sv. Márie Magdalény v Malých   Ozorovciach konalo podujatie Renesancia v ľudovej architektúre. Na Gotickej ceste v M. Ozorovciach sa nachádza neskororenesančná zvonica z r. 1619 – vzácna kultúrna pamiatka v rámci strednej Európy.

 

Veľká Tŕňa

V dejinách Zemplínskej župy sa spomínajú obce Nižný a Vyšný Turuň už v roku 1067, nie je však isté, že sú identické so súčasnou Veľkou a Malou Tŕňou.
Prvú správu o pestovaní vína v tejto oblasti máme z roku 1248, keď bol kráľom Belo IV.Počas 13. storočia v obci sídlil rad mníchov paulínov a do tohto obdobia sa počíta aj vznik románskeho kostolíka, ktorý tu stojí dodnes.

 

Černochov

Černochov sa v písomných dokumentoch spomína prvýkrát v roku 1298. Bola to poddanská obec, ktorá často menila pánov. V eroku 1528 dobyli toto územie Tatári a držali ho nasledujúcich 170 rokov. Obec bola v nasledujúcom období takmer vyľudnená, na čom sa najviac podpísala morová epidémia z roku 1663.

 

Viničky

Spolu s ďalšími šiestimi dedinami sú Viničky súčasťou slovenskej Tokajskej oblasti.
Neoverená najstaršia zmienka o obci pochádza údajne už z roku 1029, hodnoverne je doložená z roku 1273. Obec a jej okolie boli lukratívnym majetkom viacerých šľachtických rodín.O starlobylosti obce svedčí aj súbor vínnych pivníc – v katastrálnom území obce Viničky sa nachádza súbor tokajských tufových pivníc vytesané stredoveké chodby z 12. -14. st. slúžili najprv na ochranu obyvateľstva pred nájazdmi vojakov Osmanskej ríše.. V 17. storočí, keď sa začalo so zakladaním Tokajských pivníc a s výrobou tokajského vína sa kamenné pivnice začali využívať na dozrievanie vína.

 

Tibava

Prvá hodnoverná zmienka o Tibave pochádza z roku 1282. Je to záznam sťažnosti správcov hradu kráľovi Ladislavovi IV. na to, že tibavský majetok im bol násilne zabratý. Kráľ sťažnosť vyriešil k spokojnosti zemanov a hrad im vrátil.
Archeologické nálezy však dosvedčujú, že Tibava určite existovala ako roľnícka osada dávno pred 11. storočím.

 

Slovenské Nové Mesto

Hoci obec Slovenské Nové Mesto existuje oficiálne len od roku 1918, kedy sa po vzniku ČSR odčlenila od maďarského mesta Sátoraljaújhely, história osídlenia oboch brehov rieky Roňavy siaha až do 10. storočia. Vtedy v týchto miestach vznikla usadlosť Sátor-alja, doložená z písomných materiálov už v r. 1067. V 13. storočí v časoch tatárskych nájazdov bola osada zničená, opäť ju však vybudovali znovu a v roku 1261 získala od kráľa Bela IV. mestské výsady.

 

Kráľovský Chlmec

O Kráľovskom Chlmci, meste na juhu Zemplína v okrese Trebišov existuje prvá zmienka v zakladacej listine neďalekej obce Leles. Používa sa tu pomenovanie Helmech, čo je asi jedna z prvých podôb názvu mesta. Osada bola majetkom rádu premonštrátov. V 14. storočí tu už existuje vyspelé sídlo s gotickým kamenným kostolom a právom trhu, čo veľmi napomohlo jeho rozvoju. V polovici 15. storočia je Kráľovský Chlmec zemepanským sídlom, ktoré má svoj erb a pečať.

 

Malá Tŕňa

Ak cestou z Trebišova do Slovenského Nového Mesta odbočíte asi 5 km za Čerhovom doľava, privedie vás táto odbočka do obce s názvom Malá Tŕňa. Je to jedna zo 7 obcí, ktoré patria k slovenskej Tokajskej vínnej oblasti. Že ste vo vinárskej dedine uvidíte ihneď - všade naokolo sa rozprestierajú vinice a dominantu obce tvoria tufové vínne pivnice.
História Malej Tŕne siaha do hlbokej minulosti - pravdepodobne prvá zmienka o obci pochádza už z r. 1067. Zaujímavé je, že o pestovaní viniča v tejto oblasti existujú záznamy už z r. 1248. Darovacou zmluvou od kráľa Bela IV. dostal vinice v tejto oblasti do vlastníctva spišský prepošt.

 

Jablonov nad Turňou

V údolí Slovenského krasu, pod sedlom Soroška leží obec Jablonov nad Turňou, zo starých záznamov známa ako Almá či Szádalmás. Už v r. 1332 sa spomína ako obec, ktorá má faru, čiže jej história siaha určite ďaleko pred tento záznam.

 

Bara

Na vínnej ceste, v Potisskej nížine medzi Boršou a Černochovom leží pod kopcom Pilíš obec Bara. Zmienky o obci pochádzajú už z roku 1296, je preto zrejmé, že vznikla pred týmto letopočtom. O jej starobylosti svedčia aj základy a časti múrov s architektonickými detailami románskeho slohu dnešného kostola reformovanej cirkvi, ktoré sú datované na začiatok 13. storočia.

 
Viac článkov...
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes37
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň3860
mod_vvisit_counterMinulý týždeň4973
mod_vvisit_counterTento mesiac23440
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438254

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok