Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Kam ísť na gotickej ceste

Rokoková perla v Šaci

Kaštieľ bol postavený v roku 1776. Pôdorys je v tvare hranatého U, uprostred má oválne riešenú slávnostnú sálu, prečnievajúcu nad úroveň objektu. Fasádu prostrednej časti zdobí bohatá rokajová ornamentika, bočné steny pilastre a nadokenné rímsy. Objekt je zastrešený manzardovou strechou. Slávnostná sála je vymaľovaná iluzívnou barokovou maľbou. V kupole sú mytologické bojové scény od košického maliara Erazma Schrötta z konca 70. rokov 18. storočia.

 

Letohrádok Dardanely v Markušovciach – Expozícia klávesových hudobných nástrojov

Jednoposchodovú budovu letohrádku Dardanely dal postaviť Wolfgang Farkaš Mariássy v poslednej tretine 18. storočia zo spoločenských a reprezentačných dôvodov, ku ktorým prispela aj ohlásená návšteva cisárskeho dvora Jozefa II., ktorá sa napokon neuskutočnila. Letohrádok je významnou pamiatkou rokokovej architektúry, hoci pôvodne bola postavená len jeho stredná časť. Pri rozsiahlej rekonštrukcii v 80. rokoch 20. storočia bola obnovená stredná časť vrátane reštaurovania fresiek a pristavené bočné krídla.

 

Kaštieľ v Markušovciach – Expozícia historického nábytku

Výstavba Markušovského kaštieľa spadá do roku 1643 a viaže sa k menu František Mariássy, ktorý ho dal postaviť v renesančnom slohu. Rokoková prestavba je z rokov 1770 – 1775, kedy sa stal majiteľom Wolfgang – Farkaš Máriássy.

 

Nenápadná pamiatka

Neďaleko obce Vinné, nad autocampingom Hôrka čnie kopec Senderov. Pod jeho vrcholom nájdeme možno jednu z najstarších kresťanských pamiatok na našom území.

 

Lipovník - románsky kostol

Najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou obce Lipovník je rímskokatolícky románsky kostol sv. Jána Krstiteľa. Jednoloďová stavba s polygonálne zakončeným presbytériom, pristavanou sakristiou a predstavanou vežou.

 

Koceľovce - gotický kostol

Gotický kostol v Koceľovciach bol postavený v prvej polovici 14. st. Na stenách a klenbe presbytéria sa zachovali stredoveké nástenné maľby z poslednej tretiny 14. st., ktoré boli ovplyvnené talianskou maľbou. Ich autorstvo sa pripisuje Majstrovi ochtinského presbytéria.

 

Hrhov - kostol sv. Jána Krstiteľa

Dominantou obce Hrhov je rímsko-katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa. Písomný záznam o kostole pochádza z roku 1332. Je teda pravdepodobné, že bol postavený ešte v románskom slohu, hoci jeho dnešná podoba poukazuje najmä na výrazné klasicistické prvky z poslednej veľkej prestavby kostola v r. 1823, ktoré potlačili predchádzajúce gotické línie. Najnovšia časť kostola je veža, ktorá bola pristavaná až v r. 1846.

 

Ruská - rímskokatolícky kostol

Kostol sa nachádza v centre obce Ruská, ktorá bola založená v 13. storočí. Rímskokatolický kostol je miestom posledného odpočinku slávného rodáka, Istvána Dobóa a jeho rodiny. Šesť hrobov zo 16. st., v ktorých sa nachadzajú pozostatky šľachticov rodu Dobóovcov, sa nachádzajú priamo pred oltárom v hĺbe 3 metre.

 

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa je súčasťou systému Stratenskej jaskyne a patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Prístupná pre verejnosť je prehliadková trasa v dĺžke 515 m. Prehliadka trvá asi 30 minút. Na návštevníka zapôsobí svojou úchvatnosťou zaľadnená Veľká sieň a malá sieň, Ruffiniho koridor a Zrútený dóm. Okrem zaľadnenej časti je možné zhliadnuť aj Kvapľovú a bBielu sieň, Suchý dom, kvapľovú pivnicu či Peklo.

 

Dobšiná - evanjelický kostol

Gotický evanjelický farský kostol v Dobšinej, ktorý bol v minulosti veľakrát prestavovaný a upravovaný, pochádza z roku 1480, kedy bol postavený na mieste staršieho kostola zo začiatku 14. storočia. Počas tureckých vpádov bol úplne zničený, od čias reformácie patrí evanjelickej cirkvi.

 

Betliar - anglický park

Park pri betliarskom kaštieli je najväčším historickým prírodno-krajinárskym parkom na Slovensku. Kaštieľ obklopuje prekrásny anglický park s množstvom vzácnych druhov drevín, fontán, jazierok a plastík, ktorý s rozlohou 81 ha patrí k najväčším udržiavaným parkom na Slovensku a v roku 1977 bol zapísaný do zoznamu svetových historických záhrad a parkov. Bol založený v roku 1792.

 
Viac článkov...
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes137
mod_vvisit_counterVčera880
mod_vvisit_counterTento týždeň1612
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5908
mod_vvisit_counterTento mesiac23540
mod_vvisit_counterMinulý mesiac26315
mod_vvisit_counterSpolu1438354

Today: 29. Jún 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok