Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Po stopách železnej cesty

Stratená - neogotický kostol

Kostolík v StratenejV nedeľu 23. augusta 1908 o tretej hodine popoludní zhromaždili sa takmer všetci obyvatelia obce Stratená, aby boli svedkami historickej udalosti. Obecný richtár Martin Rešovský, ktorý bol zvolený v r. 1890 a bol 18. rok richtárom, spolu s duchovným otcom Štefanovským dekanom Almášom poklopali základný kameň stavby rímsko-katolíckeho kostola. Slávnostnú chvíľu svojou účasťou vyšperkoval bulharský panovník, cisár Coburg Ferdinand, ktorý v tom čase strávil časť svojej letnej dovolenky v blízkom rodovom poľovníckom kaštieliku na Pustom Poli.

 

Slavošovce - rodný dom Pavla Dobšinského

Neďaleko od evanjelického kostola a fary, priamo uprostred obce stojí rodný dom Pavla Dobšinského. Narodil sa tu v roku 1828, aby preslávil nielen seba, ale predovšetkým slovenskú ľudovú slovesnosť. Pavol Emanuel Dobšinský bol etnograf, pedagóg a kazateľ známy po celom Gemeri.

 

Medzev - Hámor Zlatná dolina

Národnú kultúrnu pamiatku Medzev - Hámor v Zlatnej doline objavíte pri ceste z Medzeva do Štósu, keď zabočíte do Zlatej doliny a necháte sa viesť cestou pri potoku.

 

Slavošovský tunel

Výstavbu železničnej trate do Slavošoviec si vyžiadala rozvíjajúca sa papierenská výroba a konci 19. storočia. Okrem odbytu výrobkov bolo pre Slavošovce životne dôležité získať dopravné spojenie pre prísun surovín, potrebných pri výrobe papiera. Železničná trať do Slavošoviec sa začala stavať v roku 1893 a otvorená bola v roku 1894.
Spojenie Slavošovce - Plešivec fungovalo bez problémov až do Videnskej arbitráže a do odtrhnutia južných území a ich pričlenenia k Maďarsku. Slavošovce stratili priamy kontakt so svetom po železnici.
Vedenie Slavošovských papierní, podporované ministerstvom dopravy Slovenskej republiky pripravilo a presadilo zámer vybudovať nové železničné spojenie Slavošoviec na Revúcu. Ambiciózny projekt počítal v prvej fáze s vybudovaním železničného tunela zo Slavošoviec do Korpáša (dnes časť Magnezitoviec) a odtiaľ pripojenie na existujúcu trať.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes361
mod_vvisit_counterVčera129
mod_vvisit_counterTento týždeň611
mod_vvisit_counterMinulý týždeň3373
mod_vvisit_counterTento mesiac361
mod_vvisit_counterMinulý mesiac15415
mod_vvisit_counterSpolu1584329

Today: 01. Feb 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok