Ak hľadáte únik z pretechnizovaného sveta, plného žiarenia, vibrácií, smradu a nervozity, máme pre vás ideálny tip - navštívte chránené vtáčie územie Vtáči raj pri Sennom. Z Michaloviec je to 17 kilometrov smerom na juh po ceste č. 555, z ktorej v Palíne odbočíte doľava. Pri kostole v Sennom sa vydáte po zelenej značke popri kanáli Čierna voda, v lete plnom rozkvitnutých lekien. Len čo odídete z dediny, obklopí vás ticho.
|
Kaplnka sv. Anny nad Hrušovom bola postavená v 14. - 15. storočí ako súčasť kláštora benediktínov, ktorí sa v tejto lokalite venovali aj ovocinárstvu, ale hlavne vinohradníctvu. Výber miesta na výstavbu kaplnky ale aj osídlenia asi ovplyvnila aj blízkosť prameňa vody a výhodná poloha nad údolím. Mnísi tu dorábali víno pre okolité hrady (Turniansky hrad, Krásna Hôrka, Szádvár).
Gotický kamenný most zo 14. storočia kedysi premosťoval rieku Tisu. Dnes táto 70 m dlhá stavba dokladuje, kadiaľ tiekla rieka ešte začiatkom 19. storočia, preklenuje suché koryto. Meno dostal začiatkom 18. storočia, kedy leleský kláštor prevzal rád z Čiech, ktorý sem priniesol kult Sv. Jána Nepomuckého a Sv. Gottharda, ktorého socha stála pri moste do roku 1848. Most bol rekonštruovaný v roku 1994.
Sýpka s vínnou pivnicou sa nachádza na západnom okraji obce Jablonov nad Turňou pod štátnou cestou vedúcou z Rožňavy do Košíc. Je to murovaná kamenná stavba, založená na kamenných, pásových základoch, osadená kolmo na vrstevnice svahovitého terénu, s dlhšou stranou orientovanou v smere sever - juh, čiastočne zapustená pod terén. Dňa 6. 8. 2008 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Národná kultúrna pamiatka kostol v Malej Bari bol vybudovaný pravdepodobne už v prvej polovici 13. storočia v románskom slohu na terénnej vyvýšenine na okraji obce. Dodnes možno stopy románskej architektúry nájsť v murive presbytéria, okienkach vo svätiny, vlyse na apside kostola, ale tiež v pôdoryse celej stavby. Kostol bol prvýkrát výrazne rozšírený a zmenený v 14. storočí v gotickom štýle, keď bola pôvodná románska stavba rozšírená o gotickú loď. V druhej polovici 15. storočia nasledovala ďalšia prestavba, resp. dostavba - ku kostolu bola pristavaná masívna hranatá veža, ktorá pravdepodobne slúžila nielen ako zvonica, ale aj ako pozorovateľňa a strielňa.
Hradný renesančný kaštieľ s parkom na južnom okraji obce Borša, z polovice 16. storočia, postavený na starších základoch pôvodného vodného hradu, podstatne upravený v rokoch 1939 – 1943, pôdorys v tvare písmena L, resp. s prihliadnutím k prístavbe novších hospodárskych častí, v tvare nepravidelného písmena U s nárožnou štvorcovou hranolovou baštou.
Gotický rímskokatolícky kostol nájdeme v strede obce. Pôvodne gotický rímskokatolícky kostol Panny Márie z 2. polovice 14. stor. prestavali na prelome 17. a 18. stor. v barokovom slohu.
|
|