Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Akcie

Aká bola Noc literatúry 2013 v Michalovciach

Noc literatúry je jednodňovým sviatkom európskej literatúry. V roku 2013 sa uskutočnil už 7. ročník tohto podujatia. Konal sa 15. mája 2013 v čase od 18.00 hod. do 23.00 hod. kedy sa súčasne čítalo približne v dvadsiatich európskych mestách (Amsterdam, Mníchov, Miláno, Madrid, Varšava, Dublin, Edinburgh, Londýn, Riga, Štokholm, Budapešť, Praha, Ľvov, Sofia…). Známe a zaujímavé osobnosti čítali literárne texty z diel súčasnej európskej literatúry v netradičnom čase a na netradičných miestach. Výber umeleckých textov mal tri línie: slovenská súčasná literatúra, česká literatúra a zahraničná európska súčasná literatúra.

V regióne východného Slovenska sa do projektu zapojilo šesť knižníc v mestách Košice, Prešov, Vranov n/Topľou, Trebišov, Rožňava a Michalovce a organizačne ho zastrešuje Slniečkovo, o.z., Knižnica pre mládež mesta Košice a České centrum Bratislava. Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 - Košice.

 

Po gotickej ceste

Putovná výstava Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom Po Gotickej ceste bola v piatok 28. 9. sprístupnená Košičanom a návštevníkom mesta priamo v jeho centre na arkádach Urbanovej veže.

 

Čistiareň duší

30. 11. 2011 bola v Zemplínskej knižnici v Trebišove prezentácia, v poradí už ôsmeho zborníka prác členov Literárneho umeleckého klubu (LUK), ktorý funguje pri Zemplínskej knižnici od roku 1987. Prezentácia sa uskutočnila  za účasti hostí z Levoče a Spišskej Novej Vsi.

 

KOŠICKÁ PALETA 2013 - z vernisáže

Kultúrne centrum Košického samosprávneho kraja otvorilo 15. mája pre širokú verejnosť na Strojárenskej 3 v Košiciach krajskú súťaž a výstavu neprofesionálnej výtvarnej tvorby Košická paleta.
Hodnotný kultúrny program pripravila Základná umelecká škola na Bernolákovej 26 v Košiciach.

 

Šestnásť spišských miest v rokoch 1412 – 1876

V roku 2012 uplynie 600 rokov od vystavenia zálohovej listiny uhorským panovníkom Žigmundom Luxemburským (8. novembra 1412). Zároveň je tu i výročie prinavrátenia zálohovaných miest spod poľskej správy (november 1772). Vzhľadom k významným výročiam, ktoré pripadajú na rok 2012 si múzeum jedinečnou výstavou pripomína významné medzníky dejín Spiša i rolu Spišskej Novej Vsi ako najvýznamnejšieho mesta Provincie XVI spišských miest. Slávnostne otvorenie výstavy 31. 8. 2012 o 14,00 hodine.

 

Od revolúcie po divíziu

Výstavou, ktorá sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu, by sme chceli pripomenúť obdobie rokov 1848 - 1908  kedy armáda v meste zohrávala významnú úlohu. Určite nie nadarmo historici hovoria, že koncom 19. a začiatkom 20. storočia boli Košice mestom vojakov. Armáda vplývala na celkový chod mesta a jeho ekonomický a urbanistický rozvoj. Zvyšujúci sa počet mestskej posádky  vyžadoval výstavbu nových kasární a ďalších vojenských objektov, ako napr. vojenskej nemocnice a pod. Prítomnosť vojska pozitívne vplývala na rozvoj miestnej ekonomiky a služieb.

 

Návrat veľkej histórie

15. júna 2012 uplynulo 700 rokov od Bitky pri Rozhanovciach.
To čo Bitke pri Rozhanovciach predchádzalo, jej priebeh, no najmä jej dôsledky vytvárajú silný príbeh, ktorý významne zasiahol do osudu Košíc i celej krajiny. Košičania sa v rozhodujúcej chvíli postavili za svojho kráľa a ten na to nikdy nezabudol. Vďaka jeho panovníckej štedrosti sa zrodila aj naša dnešná metropola.

 

Andy Gore - Výber z tvorby

V rámci cezhraničnej spolupráce medzi Kultúrnym centrom KSK v Košiciach a Wojewódzkim Domom Kultury v Rzeszówe sa uskutočnila vernisáž výstavy VÝBER Z TVORBY známeho košického výtvarníka ANDYHO GOREHO.
Autor 40 rokov pracoval v kultúre, organizoval medzinárodné plenéry, výstavy, školenia a doslova vypiplal desiatky výtvarníkov a aj teraz, hoci na dôchodku, spolupracuje ako lektor s kultúrnymi inštitúciami na území Košického kraja, je kurátorom autorských výstav ale hlavne sa venuje vlastnej tvorbe.

 

Znovuobjavený Hamlet

V prvom kole Výzvy č. 1/2011 získalo dotáciu aj Divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi. Ich projekt bol na prvý pohľad jednoduchý - po dlhšom časovom odstupe uviesť na javisko klasiku - Shakespearovho Hamleta - ovšem v úplne inom poňatí.

 

Najlepší nositelia tradícií v roku 2011

Obzretie za krajskou súťažnou prehliadkou folklórnych skupín Košického samosprávneho kraja - Nositelia tradícií 2011

 

Na tej luke, na želenej

Slnkom zaliate sobotné ráno 23. marca 2013 akoby veštilo, že sa v Margecianskom kultúrnom dome bude niečo zaujímavé diať. Už od skorého rána sa tu začali schádzať členovia detských folklórnych súborov z okresov Gelnica a Spišská Nová Ves. Všetci sa ponáhľali, aby si ešte do súťaže stihli prejsť priestorové skúšky a nováčikovia súťaže, aby sa oboznámili s priestorom, na ktorom budú poniektorí stáť po prvýkrát. Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi tu organizovalo regionálnu súťažnú prehliadku detských folklórnych súborov "Na tej luke, na želenej".

 
Viac článkov...
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes254
mod_vvisit_counterVčera1856
mod_vvisit_counterTento týždeň4136
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5775
mod_vvisit_counterTento mesiac20511
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409010

Today: 25. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok