Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Akcie

Špivam sebe, śpivam...

Kultúrne centrum Abova v Bidovciach, ktoré je kultúrnym zariadením KSK, v spolupráci s Obecným úradom Haniska pri Košiciach, usporiadalo v nedeľu 11. novembra 2012 v Haniske pri Košiciach krajskú prehliadku Hudobný folklór dospelých „ŠPIVAM SEBE, ŠPIVAM“.
Krajskej prehliadky sa zúčastnili ľudové hudby, spevácke skupiny, sólisti speváci/speváčky a inštrumentalisti, ktoré postúpili z regionálnych kôl regiónov Abov, Zemplín, Gemer, Spiš. Sólistov sprevádzala Ľudová hudba Borievka z Košíc.

 

Zreštaurovaná procesiová zástava

Východoslovenské múzeum v Košiciach od roku 1872, teda okrúhlych 140 rokov zhromažďuje, uchováva a približuje verejnosti zbierky a zaujímavosti prírodovedného, historického, umelecko-historického charakteru.

 

Recykl Art

V tvorivom priestore na vidieku ARTFARM, neďaleko Košíc v obci Drienovec sa v týchto dňoch uskutočnilo medzinárodné tvorivé stretnutie študentov výtvarných škôl zo Slovenska a zo zahraničia „RECYKL ART“ zamerané na tvorbu diel z odpadových materiálov. Mladí ľudia zo Slovenska, Poľska, Česka a Rumunska inovatívne stvárňovali v zadaných témach potrebu riešenia nadmerného hromadenia odpadu, jeho recyklácie a využívania. Stretnutie im umožnilo kultúrny dialóg, tvorivú spoluprácu prekračujúcu hranice konvenčných spôsobov stvárňovania, žánrov, ale aj generačnej, kultúrnej či národnostnej odlišnosti. Spoločne vytvorili v priestore Artfarm nekonvenčné diela, zázemie pre šírenie inovatívnych myšlienok a pozitívnych podnetov RecyklArtu (témou bola stolička, hudobný nástroj a masky-tváre).

 

Aká bola cesta slnečnou sústavou?

V nedeľu 30. septembra 2012 usporiadala Hvezdáreň v Michalovciach svoje veľké a tradičné zábavno-náučné podujatie pre deti z mestských ZŠ "Cesta slnečnou sústavou a súhvezdiami". Návštevníkov bolo veľa - detí bolo 700 a spolu s rodičmi prišlo 1432 ľudí.

 

Prof. Andrej Reiprich – osobnosť školstva a vedy

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi pozýva všetkých svojich priaznivcov, milovníkov prírody  na výstavu venovanú 100. výročiu narodenia prof. Andreja Reipricha, významného entomológa. Slávnostne otvorenie výstavy 11. 10. 2012 o 15,30 hod. v expozičných priestoroch Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.

 

Hlavná cena na Spiši

Tibor Gurin získal hlavnú cenu na celoštátnom výtvarnom fóre.
Výtvarné spektrum 2012 je vrcholom súťažnej prehliadky neprofesionálneho výtvarného umenia. Tento rok sa v Trenčíne konal 49. ročník, kde sa stretli a konfrontovali výsledky svojej tvorby autori z ôsmich krajov Slovenska.
Súťaž sa vyznačuje najmä rôznorodosťou, čím sa rozumie rôznorodosť techník, žánrov, výtvarných názorov, štýlov, smerov, ale aj vekových či vzdelanostných kategórií súťažiacich.  Podujatie výrazne pomáha rozvíjať záujmy a talent autorov v oblasti neprofesionálnej tvorby a je vynikajúcou platformou na podchytenie mladých tvorcov.

 

LAT 2012 - Letný astronomický tábor na Zemplínskej šírave

Aj tento rok Hvezdáreň v Michalovciach organizovala Letný astronomický tábor (LAT) pre deti základných škôl a členov astronomických krúžkov. Tohtoročný tábor prebiehal vo Vojenskej zotavovni na Zemplínskej šírave.

 

60 tvorivých dní v kráľovstve cerúz

Pozývame Vás do tvorivého priestoru na vidieku ARTFARM, neďaleko Košíc v obci Drienovec, kde nájdete zaujímavé kráľovstvo ceruziek. Netradičné múzeum cerúz, objektov a výtvarných diel na tému ceruza sa nám v rámci projektu realizovaného s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja z programu TERRA INCOGNITA, ktorý je súčasťou projektu EHMK 2013, podarilo rozšíriť o tvorivé dielne pre malých i veľkých návštevníkov so záujmom tráviť voľný čas poznávaním a tvorivými aktivitami.

 

Ako nás vidia diplomati

Kultúrne centrum KSK pripravilo netradičný fotografický plenér, ktorého účastníkmi boli členovia diplomatických misií na Slovensku z 13 krajín.
Cieľom podujatia bolo priblížiť jeho účastníkom program Terra Incognita - Krajina nespoznaná, predstaviť krásy nášho kraja a poskytnúť príležitosť zažiť atmosféru života u nás. Potulky po Gotickej a Vínnej ceste boli podfarbené prehliadkami kultúrnych pamiatok, ochutnávkou vín a gastronomických špecialít, stretnutiami s ľuďmi, ktorí tu žijú a pracujú.

 

Spiš spieval a tancoval

Jubilejný, XXXX. ročník Spišských folklórnych slávností v prekrásnom areáli Spišského salaša pod Spišským hradom sa uskutočnil v dňoch 23. 6. – 24. 6. 2012. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenko Trebuľa. Organizátormi boli Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, Mesto Spišské Podhradie a Spišský salaš v Spišskom Podhradí. Spoluorganizátorom bol Neinvestičný fond Slováci Slovákom. Projekt finančne podporili: Košický a Prešovský samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Otvorenia festivalu zahájila vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK PhDr. Jana Kovácsová, prihovorila sa i riaditeľka Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi Mgr. Vladimíra Barbuščáková, zástupca primátora mesta Spišské Podhradie MVDr. Michal Kapusta, Mgr. Jozef Burič z Národného osvetového centra v Bratislave a hostia z družobných miest Spišského Podhradia.

 

Čipkárky z Rožňavy na medzinárodnej konferencii paličkovanej čipky

Medzinárodné podujatie sa uskutočnilo v dňoch 8. – 10. júna 2012 v priestoroch Remeselníckeho domu v Szécsényi (Maďarsko). Členky klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave sa tohto podujatia zúčastnili už siedmykrát. Širokej verejnosti predstavili gemerskú paličkovanú čipku ale aj šitú čipku.
Konferencia bola zameraná na rozvoj paličkovanej čipky v predvojnovom a povojnovom období v Maďarsku, odzneli odborné prednášky k histórii a súčasnosti šitej čipky „Nemeshanyi a Pannónia“. Praktická časť podujatia bola zameraná na prípravu náročnej šitej čipky. Začiatkom 20. storočia šitú čipku na našom území preslávili sestry Szontághové zo Štítnika, doteraz je známa ako „štítnická čipka“.

 
Viac článkov...
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes322
mod_vvisit_counterVčera1856
mod_vvisit_counterTento týždeň4204
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5775
mod_vvisit_counterTento mesiac20579
mod_vvisit_counterMinulý mesiac27633
mod_vvisit_counterSpolu1409078

Today: 25. Máj 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok