Noc literatúry je jednodňovým sviatkom európskej literatúry. V roku 2013 sa uskutočnil už 7. ročník tohto podujatia. Konal sa 15. mája 2013 v čase od 18.00 hod. do 23.00 hod. kedy sa súčasne čítalo približne v dvadsiatich európskych mestách (Amsterdam, Mníchov, Miláno, Madrid, Varšava, Dublin, Edinburgh, Londýn, Riga, Štokholm, Budapešť, Praha, Ľvov, Sofia…). Známe a zaujímavé osobnosti čítali literárne texty z diel súčasnej európskej literatúry v netradičnom čase a na netradičných miestach. Výber umeleckých textov mal tri línie: slovenská súčasná literatúra, česká literatúra a zahraničná európska súčasná literatúra.
V regióne východného Slovenska sa do projektu zapojilo šesť knižníc v mestách Košice, Prešov, Vranov n/Topľou, Trebišov, Rožňava a Michalovce a organizačne ho zastrešuje Slniečkovo, o.z., Knižnica pre mládež mesta Košice a České centrum Bratislava. Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 - Košice.
Výstava pri príležitosti 500. výročia skončenia slávnej éry spišskonovoveskej stredovekej kovolejárne založenej Majstrom Konrádom v Spišskej Novej Vsi (1513 – 2013) je pre verejnosť prístuzpná od 3. 5. do 30. 9. 2013.
Otvárame letný tábor pre deti, Kniholand 2013. Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach pripravuje v mesiacoch júl a august, denný, letný tábor, zameraný na voľnočasové aktivity detí v rámci prázdnin. Knižnica ho organizuje od roku 2008. Animátormi aktivít sú školené knihovníčky detského oddelenia knižnice a členovia OZ ENTRÉE pri ZKGZ. Program je zameraný nielen na prácu s detskou literatúrou, ale aj na spoznávanie histórie, blízkeho okolia, prírody a rozvíjanie pohybových aktivít.
Počas štyroch dní navštívili Spišské Podhradie a Spišskú Kapitulu tisícky návštevníkov. V dňoch 16. až 19. mája 2013 sa v jedinečnom priestore konalo jedno z TOP podujatí programu Terra Incognita s názvom Spišský Jeruzalem. Podujatie spoločne pripravili Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj, samozrejme nechýbali miestni spoluorganizátori.
Trojdňové Kľúčové podujatie programu Terra Incognita začalo 17. mája remeselníckym jarmokom a prezentáciou domácich súborov detí i dospelých na pódiu. Potom sa uskutočnila originálna voľba richtára vážením, ktorú vyhral najťažší kandidát. Len čo radní páni začali oslavovať, vtrhli do mesta Turci. Skupina historického šermu Sarus zinscenovala túto skutočnú udalosť z dejín Dobšinej, zabila nového richtára i všetkých radných a bohatú krčmárku – Sklenenú pani. Do zajatia zobrala plno dobšinčanov aj z radov prizerajúcich sa. A efendi rozhodoval potom o ich osude – niektorí skončili v háreme, iní v armáde alebo boli popravení. Nechýbali ani brušné tanečnice a ukážky bojového umenia tureckých dobyvateľov.
Program Košického samosprávneho kraja TERRA INCOGNITA, ktorý je súčasťou projektu EHMK - Košice 2013 TERRA INCOGNITA zahŕňa podujatia na troch tematických cestách - Gotickej, Železnej a Vínnej. Kultúrne centrum Košického samosprávneho kraja predstavuje fotografie z Medzinárodného plenéra pre amatérskych fotografov, ktorý sa uskutočnil v októbri 2012 za účasti 16 fotografov z Košíc, Spišskej Novej Vsi, Krosna a Užhorodu na Gotickej ceste.
Kultúrne centrum Košického samosprávneho kraja otvorilo 15. mája pre širokú verejnosť na Strojárenskej 3 v Košiciach krajskú súťaž a výstavu neprofesionálnej výtvarnej tvorby Košická paleta. Hodnotný kultúrny program pripravila Základná umelecká škola na Bernolákovej 26 v Košiciach.
Výstavou, ktorá sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu, by sme chceli pripomenúť obdobie rokov 1848 - 1908 kedy armáda v meste zohrávala významnú úlohu. Určite nie nadarmo historici hovoria, že koncom 19. a začiatkom 20. storočia boli Košice mestom vojakov. Armáda vplývala na celkový chod mesta a jeho ekonomický a urbanistický rozvoj. Zvyšujúci sa počet mestskej posádky vyžadoval výstavbu nových kasární a ďalších vojenských objektov, ako napr. vojenskej nemocnice a pod. Prítomnosť vojska pozitívne vplývala na rozvoj miestnej ekonomiky a služieb.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi pozýva všetkých svojích priaznivcov na výstavu pod názvom Zvony, zvonice a zvonenie na Spiši v minulosti, ktorú pripravilo pri príležitosti 500. výročia skončenia slávnej éry spišskonovoveskej stredovekej kovolejárne založenej Majstrom Konrádom (1513 – 2013).
V rámci cezhraničnej spolupráce medzi Kultúrnym centrom KSK v Košiciach a Wojewódzkim Domom Kultury v Rzeszówe sa uskutočnila vernisáž výstavy VÝBER Z TVORBY známeho košického výtvarníka ANDYHO GOREHO. Autor 40 rokov pracoval v kultúre, organizoval medzinárodné plenéry, výstavy, školenia a doslova vypiplal desiatky výtvarníkov a aj teraz, hoci na dôchodku, spolupracuje ako lektor s kultúrnymi inštitúciami na území Košického kraja, je kurátorom autorských výstav ale hlavne sa venuje vlastnej tvorbe.
Slnkom zaliate sobotné ráno 23. marca 2013 akoby veštilo, že sa v Margecianskom kultúrnom dome bude niečo zaujímavé diať. Už od skorého rána sa tu začali schádzať členovia detských folklórnych súborov z okresov Gelnica a Spišská Nová Ves. Všetci sa ponáhľali, aby si ešte do súťaže stihli prejsť priestorové skúšky a nováčikovia súťaže, aby sa oboznámili s priestorom, na ktorom budú poniektorí stáť po prvýkrát. Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi tu organizovalo regionálnu súťažnú prehliadku detských folklórnych súborov "Na tej luke, na želenej".
Komorné prostredie, divadelné štúdio, svetlá, jemný šum v hľadisku, príprava scény na javisku. To všetko patrí k divadlu a divadelným predstaveniam. Podobne to vyzeralo aj na regionálnej súťažnej prehliadke detskej dramatickej tvorivosti Z rozprávky do rozprávky, ktoré organizovalo Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi dňa 18. a 19. marca 2013 v Divadelnom štúdiu pri Dome Matice slovenskej v Spišskej Novej Vsi. Divadelno-rozprávkové podujatie zamerané na detského diváka ponúklo mnoho čarovných príbehov v podaní detských divadelných súborov z nášho regiónu. Predstavilo sa nám 8 krúžkov a 11 divadelných hier. Videli sme humorné scénky, divadlo poézie, bájky, dramatickú úpravu básne, bábkové divadlo, legendárne rozprávkové motívy ľudovej rozprávky.
|