Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Ktorý región nášho kraja sa vám páči najviac?
 
Reklamný prúžok

Vitajte v krajine nespoznanej

Priniesli sme vám noviny, počúvajte...

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pripravilo s folklórnymi súbormi Haviarik, Haviar, Dubina a ľudovou hudbou Lúčka z Rožňavy koncert ľudových zvykov, kolied vianočných piesní. Hosťom programu bola pani Mária Brdárska-Janoška z Rejdovej.

 

Ochutnaj Tokaj

Kultúrne centrum Košického samosprávneho kraja a Združenie Tokajská vínna cesta uskutočnili 8. decembra popoludní v priestoroch Urbanovej veže a v jej okolí na Hlavnej ulici v Košiciach podujatie Ochutnaj Tokaj.

 

 

Spišská Nová Ves

Nájsť v čase bod, od ktorého je možné hovoriť o osídlení priestoru, v ktorom dnes leží Spišská Nová Ves je asi nemožné. Archeologické nálezy tento moment posúvajú stále hlbšie do minulosti.
Pravdepodobne už počas tatárskych vpádov bolo na tomto území viacero osád, ktoré však podľahli plieneniu. Preto kráľ Belo IV. povolal do zničenej krajiny nových osadníkov – tzv. kolonizátorov a založil tradíciu privilégií pre obyvateľov nových území, ktoré udeľovali aj ďalší panovníci po ňom.

 

Rožňava - centrum baníctva na Gemeri

Centrom Gemera, ktoré leží na úpätí Volovských vrchov je mesto Rožňava. Prvýkrát sa mesto Rožňava spomína v darovacej listine kráľa Ondreja III. z roku 1291. Názov mesta je odvodený od veľmi výnosnej bane Rosnoubana či Rosenau. Už z toho je zrejmé, že Rožňava bola centrom baníctva. V jej okolí sa ťažilo najprv zlato a striebro, neskôr meď a železná ruda. Vďaka bohatým náleziskám stúpal aj význam mesta, čo sa prejavilo aj na jeho architektúre.

 

Drnava

V údolí potoka Čremošná, pod národnou prírodnou rezerváciou Drienovec leží v nadmorskej výške 382 m obec Drnava. Od Rožňavy je vzdialená asi 11 km. Drnava vznikla pravdepodobne v 13. storočí. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1364 a spomína sa ako banská obec. Najstaršie dochované zmienky o ťažbe a spracovaní rudy sú z roku 1619, kedy sa spomína spracovanie rudy v slovenskej peci. Najväčší rozmach zažila obec počas 18. a 19. storočia, kedy ju vlastnili Andrášiovci. Fungovali tu najprv 4 slovenské pece a 4 hámre, v rokoch 1819 - 1821 ich nahradili vysokou pecou. V polovici 19. storočia vďaka svojej produkcii patrila Drnava k najvýznamnejším uhorským železiarňam.

 

Historické príbehy zo Zemplína

Nie je to tak dávno, čo som bol v Michalovciach na krste knihy Príbehy od Schengenskej hranice. Sympatický nápad zachytiť a zdokumentovať bohatú a dosiaľ stále nedostatočne prebádanú históriu Zemplína sa mi zapáčil, veď knihu som prečítal na jeden nádych.
A ešte sa rok s rokom nezišiel a v schránke som objavil ďalšiu pozvánku - na krst knihy Historické príbehy od Schengenskej hranice 2. Trinásť autorov ponúka v knihe tridsať príbehov z doby nedávnej, ale aj z hmlistých čias, keď Zemplín ešte ani Zemplínom nebol.

 

Terra Gothica - nová stála expozícia Galérie umelcov Spiša

TERRA GOTHICA je projekt, založený na prezentácii obrazov zo zbierkového fondu galérie s gotickou tematikou. 45 vybraných umelcov, zastúpených v zbierkach GUS a pochádzajúcich prevažne z regiónu Spiš, zachytávajú na obrazoch a kresbách architektonické skvosty ako veduty, interiéry miest i konkrétnu spišskú krajinu.
Galéria umelcov Spiša disponuje vyše 100 ks obrazov s referenciami na obdobie gotiky, ktoré doteraz tvorili pasívnu časť zbierkových predmetov a neboli prezentované verejnosti v tematicky spracovanom celku. Pre prezentáciu v expozícií sme vybrali 37 výtvarných diel vo forme závesných obrazov, ale i plastík, zvyšné sú prezentované na pc prezentácií. Po čase je možné diela zamieňať a tak odprezentovať verejnosti všetky diela s danou tematikou. Uvedený projekt umožní zviditeľniť aj nosné ciele Terry Incognity.

Projekt je verejnosti prístupný od 27. 11. 2012 ako tretia stála expozícia Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi. Oficiálne otvorenie prebehne na vernisáži 13. 12. 2012 o 16 00 pri príležitosti 25. výročia galérie.

Projekt vznikol s podporou mimoriadneho grantu Košického samosprávneho kraja - Terra Incognita.

 

 

Dotyky umenia pre charitu

Predseda Košického samosprávneho kraja prevzal v októbri 2012 záštitu nad charitatívnym výtvarným projektom Dotyky umenia, ktorého realizátorom je občianske združenie Orin Panacea v spolupráci s  o.z. Cesty spájania.                                        
Ústrednou myšlienkou projektu je spojenie tvorivých ľudí a umelcov výtvarného sveta a následne uskutočnenie verejnej dražby pod gesciou aukčnej spoločnosti SOGA s.r.o v Bratislave. Do uvedeného projektu sa môžu zapojiť všetky umelecké inštitúcie, amatérski a profesionálni výtvarníci, ktorí vďaka svojmu výtvarnému talentu a umeleckým danostiam pomôžu detským onkologickým pacientom formou darovania svojich výtvarných diel. Vybrané výtvarné diela budú v prvej polovici roka 2013 prezentované a následne vydražené  formou aukcie. Výťažok z dražby bude venovaný deťom s onkologickým onemocnením. Účasť na tomto charitatívnom projekte je významnou príležitosťou pre všetkých výtvarných umelcov, amatérov i profesionálov, predstaviť výsledky svojej umeleckej tvorby úzkemu okruhu odborníkov i širokej odbornej verejnosti a zároveň podporiť liečbu detských onkologických pacientov v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji.

 

Rok na Gemeri oslávil svoj vek dospelosti – osemnástku

23.- 24. november dni, ktoré patrili deťom, folkloristom a zanietencom tradičného života na Gemeri. Za organizácie obce Slavošovce a Gemerského osvetové strediska s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry SR sa konali slávnosti zvykov a obyčají Rok na Gemeri v Slavošovciach.

 

Kudzeľna chyža

Výstava Kudzeľna chyža je venovaná kalendárnym obyčajam zimného obdobia, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou každodenného života predovšetkým na dedine. Najviac sa sústreďovali do obdobia vegetačného pokoja. Všetky sviatky tohto obdobia mali nielen pracovnú, ale i zábavnú, socializačnú, spoločenskú fiunkcia a dôležité miesto v agrárnej, či ľúbostnej mágii.

 

Miskolc cez objektív

Kultúrne centrum KSK sprístupní širokej verejnosti 5. decembra o 16.30 vo svojich priestoroch výstavu fotografií pod názvom MISKOLC 2012.

 

Salón Čečejovce 2012

VÝBER PRÁC Z MEDZINÁRODNÉHO STRETNUTIA VÝTVARNÝCH UMELCOV ČEČEJOVCE 2012
Kultúrne centrum KSK otvorí vo svojich priestoroch na Strojárenskej 3 v stredu 5. 12. 2012 o 16.30 výstavu výtvarných prác z Medzinárodného stretnutia výtvarných umelcov v Čečejovciach.

 

O Spišskom Jeruzaleme

V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica odborníci objavili unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Pôvodnú hypotézu krajinárov o existencii „Spišského Jeruzalema“ potvrdili aj historici. Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme kvôli vojne s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihlásenie



mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes2358
mod_vvisit_counterVčera712
mod_vvisit_counterTento týždeň3594
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5352
mod_vvisit_counterTento mesiac21329
mod_vvisit_counterMinulý mesiac20741
mod_vvisit_counterSpolu1626038

Today: 30. Mar 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok