Reklamný prúžok
Obrázky z regiónu
Reklamný prúžok
Ktorý región nášho kraja sa vám páči najviac?
 
Reklamný prúžok

Vitajte v krajine nespoznanej

Prof. Andrej Reiprich – osobnosť školstva a vedy

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi pozýva všetkých svojich priaznivcov, milovníkov prírody  na výstavu venovanú 100. výročiu narodenia prof. Andreja Reipricha, významného entomológa. Slávnostne otvorenie výstavy 11. 10. 2012 o 15,30 hod. v expozičných priestoroch Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.

 

Po gotickej ceste

Putovná výstava Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom Po Gotickej ceste bola v piatok 28. 9. sprístupnená Košičanom a návštevníkom mesta priamo v jeho centre na arkádach Urbanovej veže.

 

Študijno - propagačná cesta k susedom

V dňoch 17. - 21. septembra 2012 absolvovali v rámci projektu vzdelávania pracovníkov kultúrnych zariadení KSK „KVAPKA“ študijnú cestu do Juhočeského kraja zamestnanci organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Cieľom tejto cesty bolo zoznámiť sa so spôsobom ochrany pamiatok a ich využívania v cestovnom ruchu, ale predovšetkým pri propagácii kraja. V rámci tejto cesty absolvovali pracovníci OvZP návštevy svetoznámych pamiatok - mesta Český Krumlov (pamiatka UNESCO), zámku Hluboká, dediny Holašovice (pamiatka UNESCO), ale aj samotného centra Juhočeského kraja - Českých Budejovíc. Vďaka pomoci z úradu Juhočeského kraja boli návštevy spomínaných zariadení spojené aj s výkladom o spôsobe starostlivosti o pamiatky.

 

Hlavná cena na Spiši

Tibor Gurin získal hlavnú cenu na celoštátnom výtvarnom fóre.
Výtvarné spektrum 2012 je vrcholom súťažnej prehliadky neprofesionálneho výtvarného umenia. Tento rok sa v Trenčíne konal 49. ročník, kde sa stretli a konfrontovali výsledky svojej tvorby autori z ôsmich krajov Slovenska.
Súťaž sa vyznačuje najmä rôznorodosťou, čím sa rozumie rôznorodosť techník, žánrov, výtvarných názorov, štýlov, smerov, ale aj vekových či vzdelanostných kategórií súťažiacich.  Podujatie výrazne pomáha rozvíjať záujmy a talent autorov v oblasti neprofesionálnej tvorby a je vynikajúcou platformou na podchytenie mladých tvorcov.

 

Skvalitnenie oddychovej zóny v Zemplínskom múzeu

Projekt  s názvom "Skvalitniť oddychovú zónu Zemplínskeho múzea v Michalovciach" získaný vo výzve č.1/2012 s programu Terra Incognita - Krajina nespoznaná, ktorý je súčasťou EHM 2013 nabral v areáli nášho múzea na obrátkach. Vďaka pomoci spomínaného programu Terra Incognita - Krajina nespoznaná a Košického samosprávneho kraja získava areál Zemplínskeho múzea v Michalovciach novú tvár.

 

Šestnásť spišských miest v rokoch 1412 – 1876

V roku 2012 uplynie 600 rokov od vystavenia zálohovej listiny uhorským panovníkom Žigmundom Luxemburským (8. novembra 1412). Zároveň je tu i výročie prinavrátenia zálohovaných miest spod poľskej správy (november 1772). Vzhľadom k významným výročiam, ktoré pripadajú na rok 2012 si múzeum jedinečnou výstavou pripomína významné medzníky dejín Spiša i rolu Spišskej Novej Vsi ako najvýznamnejšieho mesta Provincie XVI spišských miest. Slávnostne otvorenie výstavy 31. 8. 2012 o 14,00 hodine.

 

LAT 2012 - Letný astronomický tábor na Zemplínskej šírave

Aj tento rok Hvezdáreň v Michalovciach organizovala Letný astronomický tábor (LAT) pre deti základných škôl a členov astronomických krúžkov. Tohtoročný tábor prebiehal vo Vojenskej zotavovni na Zemplínskej šírave.

 

60 tvorivých dní v kráľovstve cerúz

Pozývame Vás do tvorivého priestoru na vidieku ARTFARM, neďaleko Košíc v obci Drienovec, kde nájdete zaujímavé kráľovstvo ceruziek. Netradičné múzeum cerúz, objektov a výtvarných diel na tému ceruza sa nám v rámci projektu realizovaného s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja z programu TERRA INCOGNITA, ktorý je súčasťou projektu EHMK 2013, podarilo rozšíriť o tvorivé dielne pre malých i veľkých návštevníkov so záujmom tráviť voľný čas poznávaním a tvorivými aktivitami.

 

Návrat veľkej histórie

15. júna 2012 uplynulo 700 rokov od Bitky pri Rozhanovciach.
To čo Bitke pri Rozhanovciach predchádzalo, jej priebeh, no najmä jej dôsledky vytvárajú silný príbeh, ktorý významne zasiahol do osudu Košíc i celej krajiny. Košičania sa v rozhodujúcej chvíli postavili za svojho kráľa a ten na to nikdy nezabudol. Vďaka jeho panovníckej štedrosti sa zrodila aj naša dnešná metropola.

 

Ako nás vidia diplomati

Kultúrne centrum KSK pripravilo netradičný fotografický plenér, ktorého účastníkmi boli členovia diplomatických misií na Slovensku z 13 krajín.
Cieľom podujatia bolo priblížiť jeho účastníkom program Terra Incognita - Krajina nespoznaná, predstaviť krásy nášho kraja a poskytnúť príležitosť zažiť atmosféru života u nás. Potulky po Gotickej a Vínnej ceste boli podfarbené prehliadkami kultúrnych pamiatok, ochutnávkou vín a gastronomických špecialít, stretnutiami s ľuďmi, ktorí tu žijú a pracujú.

 

Spiš spieval a tancoval

Jubilejný, XXXX. ročník Spišských folklórnych slávností v prekrásnom areáli Spišského salaša pod Spišským hradom sa uskutočnil v dňoch 23. 6. – 24. 6. 2012. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenko Trebuľa. Organizátormi boli Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, Mesto Spišské Podhradie a Spišský salaš v Spišskom Podhradí. Spoluorganizátorom bol Neinvestičný fond Slováci Slovákom. Projekt finančne podporili: Košický a Prešovský samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Otvorenia festivalu zahájila vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK PhDr. Jana Kovácsová, prihovorila sa i riaditeľka Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi Mgr. Vladimíra Barbuščáková, zástupca primátora mesta Spišské Podhradie MVDr. Michal Kapusta, Mgr. Jozef Burič z Národného osvetového centra v Bratislave a hostia z družobných miest Spišského Podhradia.

 

Čipkárky z Rožňavy na medzinárodnej konferencii paličkovanej čipky

Medzinárodné podujatie sa uskutočnilo v dňoch 8. – 10. júna 2012 v priestoroch Remeselníckeho domu v Szécsényi (Maďarsko). Členky klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave sa tohto podujatia zúčastnili už siedmykrát. Širokej verejnosti predstavili gemerskú paličkovanú čipku ale aj šitú čipku.
Konferencia bola zameraná na rozvoj paličkovanej čipky v predvojnovom a povojnovom období v Maďarsku, odzneli odborné prednášky k histórii a súčasnosti šitej čipky „Nemeshanyi a Pannónia“. Praktická časť podujatia bola zameraná na prípravu náročnej šitej čipky. Začiatkom 20. storočia šitú čipku na našom území preslávili sestry Szontághové zo Štítnika, doteraz je známa ako „štítnická čipka“.

 

Čo to znamená, keď sa povie Spišský Jeruzalem

Náš kraj je plný podivuhodných a krásnych miest, o ktorých ešte stále nevieme. Jeden z takýchto tajomných priestorov sa rozkladá na hranici Košického a Prešovského samosprávneho kraja. V decembri 2010 podpísali predsedovia VÚC spoločné memorandum, v ktorom sa zaviazali oživiť historické miesta na Gotickej ceste v programe Terra Incognita a obnoviť významnú súčasť spoločného kultúrneho dedičstva, religióznej krajiny na Pažici a jej okolí. Unikátna krajina stredného Spiša, ktorá zahŕňa Spišský hrad, Žehru, Spišské Podhradie, Spišskú Kapitulu, Pažicu, Sivú Bradu a tiež blízke obce Hodkovce, Jablonov a ďalšie, je málo známou symbolickou krajinou. Ďalšie podrobnosti o memorande nájdete na stránkach vucke.sk.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihlásenie



mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes2325
mod_vvisit_counterVčera712
mod_vvisit_counterTento týždeň3561
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5352
mod_vvisit_counterTento mesiac21296
mod_vvisit_counterMinulý mesiac20741
mod_vvisit_counterSpolu1626005

Today: 30. Mar 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok