Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Na tej luke, na želenej

Slnkom zaliate sobotné ráno 23. marca 2013 akoby veštilo, že sa v Margecianskom kultúrnom dome bude niečo zaujímavé diať. Už od skorého rána sa tu začali schádzať členovia detských folklórnych súborov z okresov Gelnica a Spišská Nová Ves. Všetci sa ponáhľali, aby si ešte do súťaže stihli prejsť priestorové skúšky a nováčikovia súťaže, aby sa oboznámili s priestorom, na ktorom budú poniektorí stáť po prvýkrát. Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi tu organizovalo regionálnu súťažnú prehliadku detských folklórnych súborov "Na tej luke, na želenej".

Po úvodnom nesúťažnom vystúpení dievčenskej speváckej skupiny z folklórneho súboru Jadlovček sa už čo to naznačilo, že o dobrú náladu nebude v tento deň v Margecanoch núdza.
Aby sa dodržali dobré zvyky, na úvod súťaže všetkých prítomných privítal starosta obce Igor Petrík a riaditeľka Spišského osvetového strediska Vladimíra Barbuščáková.
Na výkony jednotlivých súťažiacich dozeralo oko odbornej poroty v zložení:
predseda - Mgr. Katarína Babčáková - etnologička, pracovníčka NOC Bratislava
členovia - Andrea Rendošová - hlasový pedagóg folklórneho súboru Železiar
Peter Malík - člen folklórneho súboru PUĽS Prešov

V prvom súťažnom bloku sa predstavili štyri detské folklórne súbory z okresu Gelnica.

Ako prvý sa predstavil DFS Margarétka s programovým číslom Vyháňanie žimy z jarka. Členovia tohto súboru zaujali divákov detskou hravosťou a svojou bezprostrednosťou na javisku.

DFS Sosninka zo Závadky sa predstavil programovým číslom “Bavime se na svajbu (svadbu)“, členovia súboru nám zaspievali krásne svadobné piesne z obce Závadka bez hudobného doprovodu v perfektom prevedení.

Nováčikom na tejto súťaži bol DFS Bradlanček z Kluknavy, ktorý sa predstavil detskými hrami.

Tento súťažný blok uzatvoril DFS Jadlovček z Margecian, ktorý ani v tomto súťažnom vystúpení nezostal nič dlžný svojej povesti. Diváci sa mohli pokochať v prekrásnych Margecianskych tancoch a piesňach v dokonalom zladení s hudobným doprovodom.

Okres Spišská Nová Ves toho roku zastupovalo 7 súborov.

Ako prvý sa predstavil DFS Oriešok Smižany s programovým číslom Na svateho Jakuba. V programe bolo poukázané, ako voľakedy deti museli pomáhať pri niektorých domácich prácach a popritom si našli priestor aj na zábavu.

Aj keď v kalendári máme jar, členovia DFS zo Sloviniek sa vo svojom programe vrátili ešte do obdobia Vianoc a predviedli nám zvyky pri lúčení sa so starým rokom, pod názvom „Starý rok išol“.

Nováčikom v okrese Spišská Nová Ves bol DFS Krompašské Zuškare, ktorý sa predstavil programovým číslom pod názvom V záhradze. V programe si zaspomínali na vynikajúceho tanečníka a speváka pána Viliama Gregu.

Členovia DFS Štehinek z Tepličky sa predstavili detskými hrami, vyčítankami a tancami.

Na jaročku prala, s týmto programom sa predstavili členovia DFS Poračanik z Poráča. Zvolenú tému zvládli na výbornú. Vynikli pekné dievčenské spevy, ale potlesk si vyslúžilo hneď v úvode čísla aj chlapčenské trio.

Programom Na hušeta sa predstavil DFS Radosť Spišské Vlachy. Vo svojom programe skĺbili detské hry, vyčítanky a piesne s dobrým využitím detskej ľudovej hudby.

Druhým súťažným číslom sa predstavili chlapci z DFS Oriešok Smižany s vianočnou témou Jašličkare. Program bol veľmi dobre zvládnutý po všetkých stránkach, takže si zaslúžil obdiv u divákov, ale aj u poroty.

Veríme, že všetci, ktorí sa prišli pozrieť na výkony našich detských umelcov, neoľutovali. Pri riekankách, vyčítankách a piesňach sme si zaspomínali a vrátili sa do detských čias.

Výsledková listina:

Okres Gelnica

zlaté pásmo: DFS Jadlovček Margecany - postup na krajskú súťaž
DFS Margarétka Margecany

strieborné pásmo: DFS Sosninka Závadka

bronzové pásmo: DFS Bradlanček Kluknava

Okres Spišská Nová Ves

zlaté pásmo: DFS Oriešok Smižany, Jasličkare - postup na krajskú súťaž
DFS Oriešok Smižany, Na svateho Jakuba - návrh na postup
DFS Poračanik Poráč

strieborné pásmo: DFS Radosť Spišské Vlachy
DFS Krompašské Zuškare

bronzové pásmo: DFS Štehinek Teplička

 

Kontakt: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, www.osvetasnv.sk

http://www.osvetasnv.sk/na-tej-luke-na-zelenej-deti-a-folklor.a341.html

 

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes26
mod_vvisit_counterVčera395
mod_vvisit_counterTento týždeň1038
mod_vvisit_counterMinulý týždeň4535
mod_vvisit_counterTento mesiac421
mod_vvisit_counterMinulý mesiac15415
mod_vvisit_counterSpolu1584389

Today: 02. Feb 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok