Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Aká bola Noc literatúry 2013 v Michalovciach

Noc literatúry je jednodňovým sviatkom európskej literatúry. V roku 2013 sa uskutočnil už 7. ročník tohto podujatia. Konal sa 15. mája 2013 v čase od 18.00 hod. do 23.00 hod. kedy sa súčasne čítalo približne v dvadsiatich európskych mestách (Amsterdam, Mníchov, Miláno, Madrid, Varšava, Dublin, Edinburgh, Londýn, Riga, Štokholm, Budapešť, Praha, Ľvov, Sofia…). Známe a zaujímavé osobnosti čítali literárne texty z diel súčasnej európskej literatúry v netradičnom čase a na netradičných miestach. Výber umeleckých textov mal tri línie: slovenská súčasná literatúra, česká literatúra a zahraničná európska súčasná literatúra.

V regióne východného Slovenska sa do projektu zapojilo šesť knižníc v mestách Košice, Prešov, Vranov n/Topľou, Trebišov, Rožňava a Michalovce a organizačne ho zastrešuje Slniečkovo, o.z., Knižnica pre mládež mesta Košice a České centrum Bratislava. Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 - Košice.

V Michalovciach sa čítalo v priestoroch kultúrneho centra freeDOM a hlavnými organizátormi boli Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach a Občianske združenie Medias Res. Pozvanie prečítať a predstaviť poslucháčom súčasnú slovenskú a európsku literatúru prijali Janka Fedorová, Elena Eleková, Adela Makšimová, Mária Papáčová, Ján Marton a Marcel Páleš. Vo večerných hodinách čítanie prebiehalo súbežne v kultúrnom centre aj na pešej zóne, na našom michalovskom "korze" a okrem vybranej literatúry predstavili mladí autori aj vlastnú tvorbu. Hovorené slovo na chvíľu vystriedali hudobné vystúpenia sympatického Jána Martona.

Okrem čítania z vybranej literatúry sa predstavili mladí autori aj s vlastnou tvorbou:

Ján Marton (*1979)
...žije a pôsobí vo Svite. Debutoval zbierkou Život nie je pes, je to suka (2009). Veršami vo svojej druhej zbierke Eskimák na korze (2010) potvrdil, že je obdivovateľom celoživotného diela Charlesa Bukowskeho. Vo svojej tretej zbierke Blues pre masy kladie dôraz na „momentálny pocit“ a „silu podvedomia“. Nadovšetko miluje svoju rodinu, zbožňuje futbal a keď ho stretnete pri malom pive, určite ste si ho s niekým pomýlili. Zo zásady pije iba veľké.

Marcel Páleš (*1986)
...rodák z Poltára, momentálne prebýva v čarovnej Banskej Bystrici. Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska.

Elena Eleková (*1978)
...narodila sa v Sobranciach, žije v Michalovciach. Nositeľka prémie Literárnej ceny Mám talent 2011. Debutovala knihou Život pri živote, ktorá vypovedá o niečom takom delikátnom, ako je profesionálna pomoc tým, čo to potrebujú. V tomto prípade pacientom psychiatrického oddelenia nemocnice v nemenovanom slovenskom mestečku. Na jednej strane sú etické predsavzatia pomáhať, na druhej ubíjajúca mašinéria každodennosti.

Adela Makšimová (*1986)
...narodila sa a pôsobí v Michalovciach. Je víťazkou Zemplínskeho pera 2011, 2012 a Gerbócovej Sniny 2012. Píše príbehy o (ne)obyčajných ľuďoch. Jej debutová zbierka je dlhodobo očakávana už niekoľko rokov, tvrdo na nej pracuje.

mi-noc-01
mi-noc-02
mi-noc-03
mi-noc-04
mi-noc-05
mi-noc-06
mi-noc-07
mi-noc-08
mi-noc-09
mi-noc-10
mi-noc-11
mi-noc-12
mi-noc-13
mi-noc-14
mi-noc-15
mi-noc-16
01/16 
start stop bwd fwd

 

A už len na záver, toto milé podujatie sa vydarilo a okrem priazne poslucháčov nám prialo aj počasie. Ďakujeme všetkým - organizátorom, čítajúcim aj poslucháčom za príjemne strávený večer pri peknom slove a dobrej hudbe. Tešíme sa na stretnutie o rok na Noci literatúry 2014.

Za organizátorov

Mgr. Emília Lačná, ZKGZ Michalovce, Ing. Filip Kaľavský OZ Medias Res

Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického

Adresa:
Štefánikova 20
071 01 Michalovce
Tel:+421-56-6441141
+421-56-6426198
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes388
mod_vvisit_counterVčera129
mod_vvisit_counterTento týždeň638
mod_vvisit_counterMinulý týždeň3373
mod_vvisit_counterTento mesiac388
mod_vvisit_counterMinulý mesiac15415
mod_vvisit_counterSpolu1584356

Today: 01. Feb 2023
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok