Dobšiná

Banícka osada Dobšiná bola založená na začiatku 14. storočia. Prvá doložená písomná zmienka o lokalite pochádza z roku 1320, prvá zmienka o osade a jej kolonizovaní nemeckými baníkmi pochádza z roku 1326. Leží v údolí Dobšinského potoka v strednej časti Slovenského rudohoria v časti nazývanej Dobšinské predhorie. Vďaka rozvoju baníctva získala Dobšiná právo meča aj jarmočné právo a od konca 15. storočia sa spomína ako mesto.

Banícke mesto využívalo priazeň panovníkov a tak získavalo postupne rad privilégií, typických pre banské mestá. K významným patrilo napríklad to, že obyvatelia Dobšinej boli slobodní mešťania, ktorí nepodliehali žiadnemu šľachticovi. Od roku 1723 bolo mesto oslobodené aj od platenia poplatkov z baníctva a užívalo tak fakticky právo slobodného kráľovského mesta.

Výraznú stopu zanechalo na Dobšinej obdobie tureckej nadvlády - Turci sa mesta zákerne zmocnili 14. októbra 1584, vydrancovali ho a viac ako 350 obyvateľov odvliekli do zajatia.
Ďalším zaujímavým obdobím boli protihabsburské povstania. Počas povstania františka Rákocziho II. boli v Dobšinej zriadené zbrojárske dielne, ktoré zásobovali zbraňami a muníciou povstalecké vojsko.

Baníctvo tvorilo kostru prosperity mesta až do polovice 20. storočia, kedy boli náleziská rúd takmer vyťažené. Posledne sa v Dobšinej ťažil azbest.
Rozvinuté baníctvo a vysoké príjmy do mestskej pokladnice zabezpečovali prosperitu celej komunity. Existjú záznamy o 50 remeselníckych dieľňach na území mesta (80. roky 18. storočia). Od roku 1686 v meste pracovala aj papiereň, ktorá spracúvala drevo z okolitých lesov.

Vďaka ekonomickej prosperite malo výborný zvuk aj školstvo v Dobšinej. Medzi významnými osobnosťami našich dejín nachádzame aj absolventov latinskej školy v Dobšinej - Juraj Palkovič, Pavol Jozef Šafárik, Karol Kuzmányi. Mestská banícka škola vychovávala odborníkov aj pre iné banské mestá a podniky.

Kríza baníctva ktorá kuminovala na prelome 19. a 20. storočia zapríčinila mohutný exodus - z Dobšinej sa vysťahovali za prácou takmer 1000 obyvateľov. Hoci mesto bolo založené nemeckými kolonistami, ich vplyv bol postupne vytláčaný maďarským živlom a mesto zažilo v 2. pol. 19. storočia silnú maďarizačnú vlnu.

Pamiatok, ktoré vás v Dobšinej určite zaujmú, nie je veľa, pretože mesto v roku 1855 spustošil ničivý požiar. Pred ohňom zostal uchránený iba

Krásy Dobšinej a okolia

dobsina_01
dobsina_02
dobsina_03
dobsina_04
dobsina_05
dobsina_06
dobsina_07
dobsina_08
dobsina_09
1/9 
start stop bwd fwd

Oficiálna stránka Dobšinej

 
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Prihláseniemod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1597
mod_vvisit_counterVčera786
mod_vvisit_counterTento týždeň4390
mod_vvisit_counterMinulý týždeň2085
mod_vvisit_counterTento mesiac5361
mod_vvisit_counterMinulý mesiac20632
mod_vvisit_counterSpolu1558440

Today: 09. Dec 2022
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok